۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت

[ad_1]

به گزارش شفاف، هر گوشه‌ از سیاره ما پر از پدیده‌های طبیعی چشمگیر است. برخی مانند شفق‌های شمالی معروف و شناخته شده هستند و برخی مانند اعماق جنگل‌های بارانی و اقیانوس‌ها هنوز چیزهای زیادی برای کشف شدن دارند. برخی از این پدیده‌ها تنها در سرزمین‌های عجیب و دورافتاده دیده می‌شوند. اما همیشه مجبور نیستید برای دیدن آن‌ها سفر کنید. خوشبختانه برخی از آن‌ها را در حیاط خانه تان هم می‌توانید ببینید.

دریاچه خال خالی

در کانادا دریاچه‌ای وجود دارد که به نظر می‌رسد با تخیل یک کودک ایجاد شده و به درد سرزمین عجایب آلیس می‌خورد. دریاچه خال خالی در بریتیش کلمبیا، یک برکه معمولی نیست. این دریاچه به جای یک سطح صاف معمولی، از نقاط پولکی رنگارنگ و غول پیکر تشکیل شده است. رنگ‌ این نقاط بسته به شرایط آب، از زرد گوگردی تا آب پررنگ تغییر می‌کنند.

دریاچه خال خالی از مجموعه‌ای از شبه گودال‌ها تشکیل شده که سرشار از سولفات منیزیم، کلسیم، نمک و سایر موادمعدنی هستند. در حقیقت، گفته می‌شود که این برکه حاوی بیشتری غلظت موادمعدنی در جهان است، آنقدر زیاد که در تهیه مهمات جنگ جهانی اول از آن استفاده می‌شده است. در تابستان‌های گرم بیابان، آب گودال‌های کوچک بخار می‌شود و نمک بین آن‌ها کریستالی شده و معابری را تشکیل می‌دهد. از نظر مردم محلی این دریاچه حاوی خواص درمانی است و به عنوان یک مکان مقدس محصور شده و از آن حفاظت می‌شود.

 

 

 

اقیانوس‌های آسمان

به نظر می‌رسد منظره امواج اقیانوس را فقط در سواحل می توانیم ببینیم، اما می‌دانستید که آن‌ها در آسمان هم وجود دارند؟ تماشای ابرهای کلوین–هلمهولتز که در ارتفاعات بالا تشکیل می‌شوند جالب است، اما نمی‌توان روی آن‌ها موج سواری کرد. آن‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که دو جریان هوا با سرعت‌های مختلف با هم برخورد کنند و امواجی شبیه به اقیانوس تشکیل می‌دهند.

این ابر‌ها پایه مسطح افقی دارند و امواج روی آن فواصل منظمی دارند. آن‌ها در روزهای بادی که احتمال برخورد لایه های هوا بیشتر است، راحت‌تر تشکیل می‌شوند. هرچه لایه‌های هوای گرم روی هوای سردتری ایجاد شود، لایه بالایی سریعتر به ابرهایی با اشکال عجیب تبدیل می‌شود. اما باید آن‌ها را سریع ببینید. به علت گرما و سرعت هوا، ابر زود بخار می‌شود و هیچ چیزی در آسمان باقی نمی‌ماند.

 

 ۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت

 

 

 

 

توده‌های یخ راه راه

قطب جنوب با کوه ها، یخچال‌ها و غارهای یخی سفید و بکرش شناخته می‌شود. اما برخی از این کوه‌های یخ عادی نیستند، به نظر می‌رسد آن‌ها با نوارهای سیاه، قهوه ای، زرد و آبی پوشیده شده اند. این کوه‌های یخی زیبا و مرمرین، زمانی شکل می‌گیرند که یخ‌های آب شیرین در تماس با آب دریای زیرشان قرار می‌گیرند. آب دریا که حاوی موادمعدنی و رسوبات است منجمد می‌شود و نوارهای تیره زیبایی اطراف آن شکل می‌دهد.

همان طور که توده یخ توسط امواج و باد شکل می‌گیرد، لایه‌های رنگی طرح‌های متنوعی می‌گیرند. نوارهای آبی توسط آبی شکل می‌گیرند که داخل شکاف‌ها آنقدر سریع منجمد می‌شود که هیچ حبابی ایجاد نمی‌شود. آب حاوی جلبک سایه‌های سبز ایجاد کرده و موجب پیدایش این پدیده طبیعی زیبا می‌شود.
۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت 

 


مزارع وسیع تار عنکبوت

روی گیاهان زیر یک لایه عجیب خاکستری مشاهده می‌کنید. در واقع به نظر می رسد همه چیز از مزارع، بوته‌ها و حتی درختان با روکشی از ابریشم پوشیده شده اند. این پوشش گرد و خاکی توسط هزاران عنکبوت کوچک تشکیل شده که پشت سرشان دنیایی محصور زیر روکشی ترسناک به جای می‌گذارند که شبیه صحنه‌ای از فیلم های ترسناک است.

این تارهای عظیم می‌توانند یک محدوده ۳۰ متری را پوشش دهند. آن‌ها معمولا بعد از سیل یا باران‌های سنگین ساخته می‌شوند و به عنکبوت‌ها کمک می‌کنند به ارتفاع بالاتر فرار کنند. برای انجام این کار، آن‌ها تارهای نازکی از ابریشم تولید می‌کنند و اجازه می‌دهند باد آن‌ها را مثل بالن‌های هوای گرم حمل کند. در برخی موارد تار‌ها ۰.۸ کیلومتر طول دارند و آنقدر ضخیم هستند که کسانی که تلاش می‌کنند از مین آن‌ها عبور کنند در نهایت با تار پوشیده می‌شوند. این اتفاق در سراسر جهان از جمله آمریکا، استرالیا، بریتانیا و پاکستان رخ می‌دهد.

 

۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت 

 


رنگین کمان آتشین

رنگین کمان آتشین نمایش خیره کننده‌ای از نور و شبیه به بال یا پر است. برخلاف رنگین کمان‌های معمولی، شکل گیری این رنگین کمان‌ها دشوار است. زمانی که ابرهای سیروس یا ابرهایی که شبیه تار موهای نازک و لطیف هستند در ارتفاعات بالا قرار دارند و خورشید از بالا به آن می تابد، این رنگین کمان‌ها ایجاد می‌شوند. علاوه بر این کریستال‌های یخی درون ابر‌ها باید در شکل و جهت مناسب و به صورت افقی رو به زمین باشند. اگر این کریستال‌ها به درستی قرار گیرند مثل منشور نور خورشید را تجزیه می‌کنند و یک نمایش خیره کننده از رنگ‌ها ایجاد می‌کنند.

 

۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت

 

رز بیابان

این گل های رز از کریستال‌ ساخته شده اند و در مناطق خشک و ماسه‌ای مثل صحرای بزرگ آفریقا پیدا می‌شوند. آن‌ها از صفحات گچ یا کریستال‌های باریت تشکیل شده اند که طی ده‌ها یا صد‌ها سال روی هم جمع شده و شبیه گلبرگ گل شده اند. کریستال‌ها زمانی شکل می‌گیرند که آب بخار می‌شود و صفحات تختی ایجاد می‌شود که طولشان به یک متر هم می‌رسد. رز‌های بیابان ممکن است در کنار هم و به شکل یک دسته گل شنی پیدا شوند. بزرگترین رز بیابان ۲۵ سانتیمتر ارتفاع و ۵۷ کیلوگرم وزن داشته، در حالیکه بزرگترین دسته گل ۴۵۴ کیلوگرم بوده است. با وجود زیبایی و ظاهر غیر طبیعیشان، جای تعجب نیست که نمونه‌های ارزشمندی برای کلکسیون‌ها به شمار بیایند.

 

 
۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت

 


دریاچه‌های سه رنگ دهانه آتشفشان

سه دریاچه آتشفشانی در پای کوه کلیموتو در اندونزی قرار دارند که مردم محلی آن‌ها را فرارگاه های اسرارآمیز زندگی پس از مرگ می‌دانند. در واقع این دریاچه‌ها با ظاهر غیرطبیعی شان ماورایی به نظر می‌رسند. تصور می‌شود قدرت آن‌ها برای تغییر رنگ در هر لحظه، انعکاس خلق و خوی ارواح گذشتگان باشد.

دریاچه پیر‌ها معمولا آبی، جوانان و دوشیزگان معمولا سبز و دریاچه جادو معمولا قرمز است. گاهی اوقات این دریاچه‌ها به رنگ‌های سفید، سیاه، قهوه‌ای و فیروزه‌ای در می‌آیند. هرچند رنگ سایر دریاچه‌ها توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود، اما توضیح علت این دریاچه‌ها گیج کننده است. اگرچه هیچ پاسخ تاییده شده‌ای وجود ندارد اما به نظر می‌رسد فعل و انفعالات مواد معدنی موجود در آب و خاکستر آتشفشان موجب چنین پدیده ای هستند.

۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت

 

آبشار خون در قطب جنوب

 

این آبشار در دره‌های خشک قطب جنوب قرار دارد. آب این آبشار قرمز پر رنگ است، مثل اینکه رودی از خون از دامنه یخچال جاری می‌شود. خوشبختانه دلیل این پدیده ترسناک نیست. دو میلیون سال پیش، یخچال تیلور یک کپسول زمان از میکروب‌ها را در خود به دام انداخت و آن‌ها را از بقیه جهان ایزوله کرد. این میکروب‌ها حتی بدون نور خورشید، گرما یا اکسیژن به حیات خود ادامه دادند و توانایی خود برای زنده ماندن حتی در بدترین شرایط زمین را ثابت کردند.

در نهایت، دریاچه به دام افتاده از طریق شکاف یخ جاری شد و آبشاری با یک اکوسیستم پنهان در خود جاری کرد. این آبشار به دلیل سطح بالای آهن و شوری به رنگ قرمز درآمد و همین باعث شد که آب به جای انجماد جریان داشته باشد.

 

۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت

گل اسکلتی

گل‌های اسکلتی علیرغم نامشان بسیار جذاب هستند. گلبرگ‌های سفید آن‌ها در تماس با آب به شفافی شیشه می‌شود. در بارندگی‌های سنگین، گل‌های طبیعی آن ناگهان به شکل یک ساختار بلوری در می‌آیند. این پدیده به دلیل ساختار سلولی گلبرگ‌های آن است. در روزهای بارانی، آب در گلبرگ‌ها نفوذ کرده و انتقال نور را افزایش می‌دهد و باعث شفافیت آن‌ها می‌شود و پس از خشک شدن دوباره به شکل گل‌های سفید درمی آیند.

این گل‌های نادر تنها در سه نقطه زمین یافت می‌شوند: چین، ژاپن و کوه‌های آپالاچی. آن‌ها نه تنها زیبا هستند بلکه دانشمندان چینی با استفاده از آن‌ها سطح شفافی ایجاد کرده اند که زیر آب روغن را دفع می‌کند و در عینک‌های غواصی و سایر ابزارهای چشمی کاربرد دارد.

 

۱۰ شگفتی عجیب و زیبای طبیعت

 

منبع:برترین ها

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید