یافته‌های جدید درباره ضرر سیگار؛ سیگار به جای صبحانه؟!

[ad_1]

به گزارش شفاف، سیگار کشیدن مهم نیست که در چه ساعتی از روز باشد، مسئله اصلی این است که هر زمانی که سیگار خود را روشن کنید به بدن خود آسیب می‌رسانید. اما اگر سیگار بخشی از برنامه‌های صبح تان است، مطمئنا خطرات بیشتر و جدی تری شما را تهدید می‌کند. پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه Mailman کلمبیا و کالج پزشکی پن دریافته اند، افرادی که هنگام بیدار شدن از خواب در صبح، فورا سیگار می‌کشند ممکن است خود را در معرض خطرات بیشتری نسبت به سایرافراد سیگاری قرار دهند.

پژوهشگران درباره سیگار چه چیزی را یافتند؟

محققان ۴،۷۷۵ سیگاری  مبتلا به سرطان ریه و ۲ هزار و ۸۳۵ فرد سیگاری غیر سرطانی را مورد مطالعه قرار دادند و یافته‌های خود را در مجله سرطان گزارش کردند. در حقیقت آن‌ها دریافتند که در بین افراد سیگاری، افرادی که در نیم ساعت اول صبح بعد از بیدار شدن سیگار می‌کشند، ۱.۷۹ برابر بیشتر از افرادی که حداقل یک ساعت بعد از صبحانه سیگار می‌کشند، به سرطان ریه مبتلا می‌شوند.

سیگاری‌هایی که تنها بین ۳۱ تا ۶۰ دقیقه برای استعمال اولین سیگار روزانه خود انتظار می‌کشند، ۱.۳۱ برابر بیشتر از کسانی که حداقل یک ساعت بعد سیگار می‌کشند، به سرطان ریه مبتلا می‌شوند.

این محققان همچنین یک مطالعه معتبر دیگر را با محوریت سرطان سر و گردن انجام دادند. آن‌ها ۱،۰۵۵ فرد مبتلا به سرطان سر و گردن را با ۷۹۵ بیمار مبتلا به سایر سرطان‌ها را مقایسه کردند. در نهایت مشخص شد، تمامی افراد حاضر در این پژهش سابقه استعمال سیگار را داشته اند.

کسانی که اولین سیگار خود را در ۳۰ دقیقه ابتدایی بیدار شدن از خواب در صبح می‌کشند، ۵۹ درصد بیشتر از کسانی که بیش از یک ساعت منتظر می‌ماندند، دچار سرطان یا تومور سر یا گردن می‌شوند. کسانی که بین ۳۱ تا ۶۰ دقیقه پس از بیدار شدن سیگار می‌کشند، ۴۲ درصد بیشتر از کسانی که تا یک ساعت منتظر می‌مانند، احتمال خطر ابتلا به این بیماری‌ها تهدیدشان می‌کند.

 

یافته‌های درباره ضرر سیگار به چه معنی است؟

اگر در ابتدای صبح اولین کاری که می‌کنید سیگار کشیدن است، باید بدانید که نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که احتمال ابتلا به سرطان ریه، سر و گردن در شما بسیار بیشتر از سایر افراد غیر سیگاری است.

محقق اصلی این تحقیق، دکتر جوشوا موسکات (Joshua Muscat)، بیان می‌کند که افراد سیگاری که در ابتدای صبح استعمال دخانیات می‌کنند احتمالا اعتیاد شدیدتری به نیکوتین سیگار دارند به ویژه در مقایسه با سایر افرادی که یک ساعت بعد از بیداری سیگار می‌کشند. وی همچنین اظهار داشت که مقادیر بالاتری از نیکوتین و سایر سموم حاصل از سیگار در بدن چنین افرادی وجود دارد. در پژوهشی مشابه، پروفسور رابرت وست (Robert West)، مدیر مطالعات دخانیات در مرکز تحقیقات سرطان و سلامت بریتانیا، استاد دانشگاهی در لندن، اظهار داشت که، “سیگاری‌هایی که پس از بیدار شدن از خواب سیگار می‌کشند، تمایل دارند هر سیگار را با شدت و علاقه بیشتری (فشرده تر) استعمال کنند. “

علاوه بر این وی ادعا می‌کند که سیگار کشیدن در ابتدای روز به معنای تمایل بیشتر برای استعمال سیگار‌های بیشتر در طول روز است. هرچه فرد در معرض دود باشد، مواد شیمیایی ایجاد کننده سرطان بیشتری به بدن آن‌ها وارد می‌شود.

ترکیبی از عوامل ژنتیکی و شخصی ممکن است وابستگی فرد به نیکوتین را تحت تأثیر قرار دهد. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در صبح زود سیگار می‌کشند، در مورد شروع برنامه ترک سیگار در صبح زود فکر کنید و با پزشک خود صحبت کنید تا در این زمینه به شما کمک کند. برداشتن اولین گام در این زمینه شما را به هدف نهایی کنار گذاشتن سیگار نزدیک‌تر می‌کند.

چگونه می‌توانم سیگار را ترک کنم؟

با توجه به یافته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سیگار کشیدن تقریباً به تمام ارگان‌های بدن آسیب می‌زند. سیگار عامل بسیاری از بیماری‌ها است و سطح سلامت و کیفیت زندگی فرد را کاهش می‌دهد. همچنین دود حاصل از سیگار می‌تواند اطرافیان شما را در معرض خطرات جدی قرار دهد.

مدت زمانی که برای استعمال اولین سیگار خود در روز انتظار می‌کشید، با میزان وابستگی به نیکوتین و دود در شما مرتبط باشد. همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

به تعویق انداختن اولین سیگار روزانه، اولین قدم برای بهبود سبک زندگی است. اما هدف نهایی ترک سیگار برای همیشه است. وقتی سیگار را کنار می‌گذارید، مزایا و موارد طولانی مدتی را تجربه خواهید کرد.

همه ما می‌دانیم ترک سیگار آسان نیست، زیرا نیکوتین اعتیاد آور است. هنگامی که ذهن خود را درگیر کنار گذاشتن سیگار می‌کنید، قدم‌های بزرگی را برای رویارویی با چالش پیش رویتان بر می‌دارید.

با پزشک خود مشورت کنید، از پزشک خود در مورد ابزار‌ها و راهکار‌های لازم برای ترک سیگار سوال کنید. آن‌ها ممکن است درمان جایگزین نیکوتین مانند، دارو‌های تجویزی، مشاوره، گروه درمانی یا ترکیبی از این درمان‌ها را توصیه کند.

از استعمال هر گونه سیگار بپرهیزید: حتی گاهی اوقات سیگار کشیدن به نظر مضر نمی‌آید. اما باید بدانید که سیگار‌های “سبک”، “فیلتر شده” یا ” low-tar ” به همان اندازه سیگار‌های معمولی خطرناک و اعتیاد آور هستند.

 

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید