چگونگی ساخت دیوار چین ؟

[ad_1]

به گزارش شفاف، یکی از زیباترین ساخته‌های دست بشر که همواره تحسین برانگیز است، دیوار چین است و سالانه هزاران جهانگرد از اقصی نقاط دنیا برای دیدن این اؤر تاریخی به چین سفر می‌کنند

یکی از زیباترین ساخته‌های دست بشر که همواره تحسین برانگیز است، دیوار چین است و سالانه هزاران جهانگرد از اقصی نقاط دنیا برای دیدن این اؤر تاریخی به چین سفر می‌کنند. عمده تحیر انسان نسبت به این دیوار این است که چگونه هزار و هفتصد سال پیش، چینی‌ها توانستند این بنای عظیم را در میان کوه و دشت با آن امکانات محدود بسازند؟

دیوار چین از سنگ و آجر و مخلوط گل و آهک ساخته شده است؛ و از خلیج «بو‌های» در سواحل اقیانوس آرام در مشرق تا استان «گان سو» در شمال مرکزی چین در مرز‌های این کشور امتداد دارد. این دیوار شامل دو دیوار موازی است که ۱۰ متر ارتفاع دارند و جاده یی پهن و هموار بر بالای آن‌ها سقف زده است.

برفراز دروازه‌های هر دو انتهای دیوار چین، کتیبه‌هایی گذاشته اند که دروازه شرقی آن «اولین گذرگاه در زیر آسمان» و دروازه غربی آن «آخرین گذرگاه در زیر آسمان» نامیده می‌شود. دیوار چین در حدود ۶۴۰۰ کیلومتر طول دارد و برای حفاظت کشور پهناور چین از گزند حملات دشمنان آن زمان امپراتوری پر وسعت چین بنا شده است که البته امروزه خط حایل مرز چین و مغولستان به شمار می‌آید.

معماری دقیق چینی‌های آن زمان واقعا تعجب و در عین حال تحسین برانگیز است. چرا که در جایی که شیب کوه تند است، دیوار نیز چنین است، بطوری که گاهی در فراز و نشیب‌های کوهستان‌ها مسیری تقریبا عمودی را طی می‌کند.

دیوار چین

دلیل اصلی ساختن این دیوار، محافظت از چین در برابر متجاوزان گفته شده است، اما باید گفت که این دیوار کاملا چند منظوره بوده است. چرا که جاده یی هموار بر فراز دو دیوار موازی وسیله یی برای حمل و نقل کالا و پیام‌ها بوده است. پهنای دیوار به حدی است که ارابه‌های ویژه روی آن محصولات کشاورزی را حمل می‌کردند.

در ایامی که چین در صلح و آرامش بسر می‌برد، پیک‌های امپراتوری از این جاده عبور می‌کردند و در ایام جنگ، سربازان بر روی آن راه می‌رفتند. در محلی که اکنون دیوار چین قرار دارد، بنا‌ها و استحکاماتی وجود داشته است که تاریخ آن‌ها حتی به قبل از قرن سوم پیش از میلاد باز می‌گردد.

به فرمان اولین امپراتور چین، «شی هوانگ دی»، کارگران به ساخت دیوار بزرگ در فاصله استحکامات پیشین پرداختند و آن‌ها را به هم متصل کردند. این پیش بینی دفاعی در بخش‌های شمالی کشور در برابراقوام «شیونگ نو» انجام گرفت و دیوار اولیه که طولانی‌تر از دیوار کنونی بود بنا شد.

امپراتور «شی هوانگ دی» نظام فئودالی را از میان برداشت و اولین امپراتوری چین را بنا نهاد. او برای ساخت دیوار چین از هزاران زندانی این کشور استفاده کرد و دیوار مستحکمی ساخت که نمایانگر دیدگاه چین راجع به خود، به عنوان مرکز جهان بود. دیوار زیبای چین در مدت ۹ سال از فاصله سال‌های ۲۰۶ تا ۲۱۵ پیش از میلاد و با طول ۲۵۰۰ کیلومتر احداث شد.
در ایام حکمروایی دودمان بعدی، بنا‌های بیشتری به دیوار چین افزوده شد. در هر ۵۲ کیلومتر برج‌های دیده بانی، در هر پنج کیلومتر پست‌های نگهبانی، در هر ۱۵ کیلومتر سنگر‌ها و استحکامات و در هر ۵۰ کیلومتر پادگان‌هایی بنا شد. با زوال خاندان «هن» در چین، این کشور غرق در آشوب شد.

دیوار زیبای چین بتدریج فرو ریخت. دیگر کسی به این بنای عظیم کوچکترین توجهی نداشت. پس از سرنگونی حکومت مغولان و بیرون رانده شدن آن‌ها از چین و با روی کار آمدن سلسله جدید، احیای دیوار چین از سرگرفته شد. آن‌ها ۵۶۵۰ کیلومتر به دیوار چین افزودند و ۲۵۰۰۰ برج نگهبانی و ۱۵۰۰۰ استحکامات به آن افزودند.

گفته شده است در جریان ساخت دیوار چین اگر زندانی یی که در احداث این دیوار کار می‌کرد می‌مرد یا بیمار می‌شد، او را در داخل دیوار مدفون می‌کردند. اگر روزی تصمیم گرفتید برای دیدن دیوار چین که در نوع خود یکی از عجایب دنیا به شمار می‌آید به چین سفر کنید، بخوبی در می‌یابید که چینیان تا چه اندازه مجذوب این دیوارند و چقدر برای این بنای عظیم ارزش قایلند.

آن‌ها بیشتر از هر گروه گردشگر خارجی، سراغ دیوار ملی شان می‌روند. شاید از هر ده بازدیدکننده دیوار چین، هشت نفر چینی باشند. آن‌ها به هر گردشگری که برای دیدن کشورشان می‌آیند، توصیه می‌کنند که حتما از این بنای تاریخی عظیم دیدن کنند.

سال‌ها تصور می‌شد که دیوار چین تنها مصنوع دست انسان است که از کره ماه قابل رویت است، و حتی پیشنهاد شد که این دیوار از شرق و غرب امتداد یابد تا بسان یک خط، گرداگرد زمین احداث شود. اما وقتی دو فضانورد با سفینه فضایی «شنژو» مشغول گردش در مدار زمین بودند، نتوانستند این دیوار را ببینند.

منبع:جدیدترین

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید