پیش‌بینی افزایش ۱۰ درصدی اجرای طرح‌های آب و خاک در سال ۹۹

[ad_1]

به گزارش شفاف، رضا سرافرازی در رابطه با فعالیت‌های این دفتر، اظهار کرد: دفتر آب و خاک در راستای افزایش بهره‌وری و راندمان آبیاری فعالیت‌هایی را اعم از تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، اجرای عملیات آب و خاک تعاونی‌های تولید، مرمت و بازسازی قنوات، انتقال آب به اراضی شیبدار، احیا و توسعه طرح زهکشی استان‌های شمالی و احیاء و مرمت آب بندان های استان‌های شمالی انجام می‌دهد.

وی افزود: عملکرد ما در سال ۹۸ برای طرح‌های زیربنایی انجام شده در بازسازی و نوسازی قنوات، ۵۸۰ کیلومتر پیش‌بینی عملیات بازسازی و مرمت قنوات را در برنامه داشتیم که با تخصیص اعتبار ۱۲۵ میلیارد تومانی از ۱۵۸ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده، حدود ۳۴۰ کیلومتر عملیات اجرایی داشتیم.

سرافرازی با اشاره به طرح تامین و انتقال آب برای توسعه باغات در اراضی شیبدار، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی برنامه برای سال ۹۸، ۴ هزار و ۱۰۰ هکتار در دستور کار ما قرار داشت که با ۵۶ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته، حدود ۲ هزار و ۵۰ هکتار عملیات اجرایی انجام شد.

مدیرکل دفتر آب کشاورزی در رابطه با احیا و توسعه اراضی کشاورزی، گفت: برای احیا و توسعه اراضی کشاورزی تنها ۲۴ درصد تخصیص اعتبار انجام شد و از ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار پیش بینی در برنامه به خاطر عدم تخصیص اعتبار، تنها ۳۵۰ هکتار انجام شد.

وی افزود: تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری هم ۲۴۹۹ هکتار پیش‌بینی داشتیم که هزار هکتار انجام شده و مابقی در دست اجرا است و به خاطر بارندگی در استان‌های شمالی کار با رکود مواجه شده است.

سرافرازی خاطرنشان کرد: زهکشی اراضی هزار و ۵۰ هکتار اجرایی شده که عمدتا در استان گلستان و بخشی از آن در مازندران انجام شد و این پروژه ۸۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی افزود: در زمینه بهسازی و لایروبی در استان‌های شمالی که از ابتدای سال ۹۸ شروع شده و ۷۵۰۰ هکتار پیش‌بینی برنامه بوده، ۲۱۳۱ هکتار تا کنون انجام شده است.

مدیرکل دفتر آب کشاورزی تأکید کرد: با اجرای این طرح ها، حدود ۱۶ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی آب در عملیات‌ها را داشتیم و پیش بینی می‌کنیم در سال ۹۹، ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش سطح در عملیات‌های سال گذشته را  داشته باشیم.

وی افزود: پیش‌بینی کرده‌ایم برای سال ۹۹، در احیا و توسعه اراضی کشاورزی و انتقال آب به اراضی شیبدار، هر کدام ۳ هزار هکتار عملیات اجرایی خواهیم داشت. همچنین، زهکشی هزار و ۳۰۰ هکتار، بهسازی آب‌بندان‌ها حدود ۸ هزار هکتار پیش‌بینی شده و  براساس برآوردها، پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۲۰ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی آب داشته باشیم.

سرافرازی در رابطه با توسعه قنوات و نقش آن‌ها در آبیاری، عنوان کرد: حدود ۴۱ هزار رشته قنات فعال در کشور داریم که ‌یکی از بهترین نظام‌های بهره‌برداری بخش کشاورزی محسوب می‌شوند و مدیریت صحیح در بهره‌برداری از آب دارند.

وی افزود: عمدتاً اراضی پایین‌دست قنوات، کشاورزی مدرن داشته و به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند.

مدیرکل دفتر آب کشاورزی با اشاره به استان‌های دارای قنات، گفت: استان‌های قنات‌خیز ما، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد و فارس هستند، در واقع بیشتر استان‌های فلات مرکزی ایران از قنوات استفاده می‌کنند و در غرب و شمال غرب کشور قنوات کمتر مشاهده می‌شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید