پنتاگون به توجیه اظهارات ترامپ علیه شناورهای ایرانی روی آورد

[ad_1]

به گزارش شفاف به نقل از رویترز، «دیوید نورکیست» معاون وزارت دفاع آمریکا، در توجیه اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌‏جمهوری این کشور علیه شناورهای ایرانی، مدعی شد: این هشداری برای تهران است.

با این حال، وی برای اینکه اندکی از بار گزافه‎گویی‏‌های ترامپ بکاهد، مدعی شد که منظور تغییر قوانین موجود نیست و در واقع مسئله تداوم وضعیت فعلی مبنی بر حق دفاع از خود (!) است.

گفتنی است رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در پیامی توئیتری در تلاش برای رهائی از موج انتقادات علیه خود در موضوعات مختلف و گرم کردن تنور انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، در پیامی توئیتری مدعی شد: به نیروی دریایی آمریکا دستور داده‌ام هر شناور ایرانی که به کشتی‌های آمریکایی (در خلیج فارس) متعرض شوند را هدف قرار داده و نابود کنند!

این در حالی است که ترامپ در موضوع نظارت سپاه بر حریم آبی ایران در خلیج فارس و دریای عمان به ویژه پس از هشدار اخیر قایق‌های گشت زنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شناورهای آمریکایی، از سوی افکار عمومی کشورش تحت فشار قرار دارد و لذا برای خلاصی از انتقادات گسترده مجبور به لاف زنی جدیدی شده است.

ادعای معاونت وزارت دفاع آمریکا مبنی بر حق دفاع از خود در حالی مطرح می‌شود که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پیشتر در پیامی توئیتری با توجه به تقابل شناورهای سپاه با کشتی‌های آمریکایی، یادآوری کرده بود: به نظر نیروی دریایی آمریکا نمی‌تواند مسیر خود را در آب‌های‌مان پیدا کنند؛ شاید دلیلش این باشد که هنوز نامش را درست نفهمیده‌اند. اسم آن خلیج فارس است و از ۲۰۰۰ سال قبل از به وجود آمدن آمریکا با این نام صدا می‌شد. شاید آن‌ها نمی‌دانند ۷۰۰۰ مایل دورتر از وطن خود و در حیاط پشتی‌مان چیکار می‌کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید