هک گسترده اکانت توییتر افراد مشهور؛ از بیل گیتس و اوباما تا ایلان ماسک

[ad_1]

به گزارش شفاف، به نظر می‌رسد شب گذشته در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به وقت ایران انتشار پست‌های موردنظر در این اکانت‌ها آغاز شده و این روند حدود ۲ ساعت طول کشیده است. توییتر پس از گذشت بیش از یک ساعت از آغاز این اتفاق، در حساب رسمی خود هک این اکانت‌ها را تایید کرد.

همچنین در یک اقدام بی‌سابقه، توییتر برای مدت کوتاهی قابلیت توییت کردن اکانت‌های تایید شده را غیرفعال کرد. به نظر می‌رسد این اولین باری است که توییتر در تاریخ فعالیت خود چنین کاری انجام می‌دهد. حدود دو ساعت بعد از این کار، توییتر اعلام کرد که بیشتر اکانت‌های تایید شده حالا می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند ولی شاید برای لحظاتی دچار مشکل شوند.

جک دورسی، مدیرعامل توییتر، در مورد این هک گسترده نوشته: «روز سختی برای ما در توییتر بود. از این که چنین اتفاقی رخ داده احساس خیلی بدی داریم.» مدیر محصول توییتر هم با انتشار یک بیانیه اعلام کرد: «تحقیقات ما در این اتفاق همچنان ادامه دارد و به زودی مطالب بیشتری در مورد جزییات آن منتشر می‌کنیم.»

طبق اعلام توییتر، این هکرها با بهره‌گیری از مهندسی اجتماعی برخی از کارکنان این شرکت را هدف قرار داده‌اند و توانسته‌اند به ابزار داخلی این شرکت دسترسی پیدا کنند. البته در مورد جزییات این ابزارها و نحوه هک کارکنان این شرکت اطلاعات بیشتری مطرح نشده است.

توییتی که با حساب کاربری ایلان ماسک منتشر شده بود وعده می‌داد هر کس هر تعداد بیت‌کوینی که به این حساب بفرستد، دو برابر آن را دریافت خواهد کرد. در اکانت توییتر بیل گیتس هم توییت مشابهی منتشر شد و هر دو اکانت بعد از پاک شدن این توییت‌ها به سرعت توییت‌های جدیدی را پست می‌کردند. در ادامه می‌توانید بخشی از توییت‌های منتشر شده را مشاهده کنید.

هک توییتر

کمی بعد از این اتفاق، اکانت‌های شرکت‌های اپل و اوبر، باراک اوباما، جف بزوس، جو بایدن، کانیه وست و مایک بلومبرگ هم هک شدند و شروع به انتشار توییت‌های مشابهی کردند.در انتهای این توییت‌ها یک آدرس کیف پول بیت‌کوین هم قرار گرفته بود تا کاربران بتوانند به راحتی بیت‌کوین واریز کنند.

نفوذ توییتر

در توییتی که در حساب آقای گیتس ظاهر شد آمده بود: «همه از من می خواهند درآمدهایم را ببخشم و حالا وقتش رسیده. شما هزار دلار بفرستید، من برایتان دو هزار دلار می‌فرستم.» به غیر از افراد مشهور، حساب کاربری شرکت‌هایی مانند اپل، اوبر، Cash App هم هک شدند و در این میان باید به هک اکانت افراد مشهور در حوزه رمزارزها هم اشاره کنیم.

همانطور که گفتیم، برخی کاربران فریب خورده‌اند و مقادیری بیت‌کوین به حساب موردنظر واریز کرده‌اند که با توجه به ماهیت عمومی بودن بلاکچین، می‌توانیم بگوییم که به این حساب مقداری بیتکوین به ارزش حدود ۱۲۰ هزار دلار واریز شده است.

این احتمال هم وجود دارد که هدف اصلی این هک گسترده سرقت اطلاعات حساس مانند پیام‌های خصوصی این افراد بوده باشد و شاید از این کلاهبرداری بیتکوینی برای پنهان کردن هدف اصلی خود استفاده کرده‌اند. در هر صورت چنین هک گسترده‌ای انتقادات زیادی را متوجه توییتر می‌کند و شاید دولت و مجلس آمریکا هم در زمینه‌ی امنیت توییتر تحقیقاتی را آغاز کنند. باید خاطرنشان کنیم این اولین باری نیست اکانت توییتر افراد مشهور هک می‌شود و مثلا سال گذشته اکانت مدیرعامل توییتر برای دومین بار هک شد.

منبع: The Verge

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید