هدف نهایی ترامپ از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران

[ad_1]

به گزارش شفاف، ایلان گلدنبرگ عضو ارشد اندیشکده مرکز امنیت نوین آمریکا در گفت و گو با هیل درباره موضع دولت ترامپ راجع به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، گفت: دولت دونالد ترامپ(رئیس جمهور آمریکا) می داند که تحریم تسلیحاتی ایران تمدید نخواهد شد و بیش از هر چیزی، این محرکی خواهد شد برایشان تا ابزار بازگردانی دوباره تحریم ها (در توافق هسته ای) را فعال کرده و هر آنچه از برجام(توافق هسته ای) مانده است را از بین ببرند.

با این وجود، گلدنبرگ می گوید که قطعنامه شورای امنیت مربوط به توافق هسته ای “بخشی اصلی ساختار(این توافق) بوده و هر آنچه از برجام باقی مانده است را زنده نگه می دارد”.

گلدنبرگ ادامه داد: اگر آن را در هم بشکنید، ممکن است موجب فرو ریختن کل توافق شوید. هیچ کسی واقعا نمی داند چه اتفاقی خواهد افتاد. موضع دولت آمریکا این است که لغو شدن تحریم تسلیحاتی کاملا غیر قابل قبول است. اما موضع اصلی شان این است که ما می خواهیم برجام را از بین ببریم و می خواهیم از آن به این منظور استفاده کنیم.

اظهارات گلدنبرگ در پی این مطرح می شود که دولت آمریکا اخیرا با ارائه پیش نویس قطعنامه ای در زمینه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، قصد دارد با اعمال فشار بر شورای امنیت سازمان ملل رای مثبت اعضای آن را برای تمدید ین تحریم جلب کند.

دولت آمریکا علیرغم خروجش از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ تهدید کرده است که اگر این قطعنامه تصویب نشود، از ابزار بازگردانی تحریم های در این توافق برای بازگردانی تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده خواهد کرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید