لوله کشی PEX لوله فلکسیبل

لوله های پلی اتیلن متقابل (PEX) یک ماده پلاستیکی است که برای سیستم های لوله کشی آبرسانی استفاده می شود. این محصول مزایای بسیاری نسبت به لوله های لوله کشی مس ، PVC و گالوانیزه دارد. PEX نسبت به لوله سفت و سخت انعطاف پذیر و نصب آن آسان تر است و مقاومت در برابر گرما و دوام طولانی مدت را ارائه می دهد. PEX در اندازه های از 1/4 اینچ به قطر 4 اینچ عرضه می شود. متداول ترین اندازه برای لوله کشی آب 1/2 ، 3/4 و 1 اینچ است. لوله فلکسیبل

مزایای لوله کشی PEX
لوله کشی PEX مزایای بسیاری نسبت به مواد لوله کشی سنتی دارد. از آنجا که با یک ماده انعطاف پذیر و انعطاف پذیر ساخته شده است ، PEX در برابر شکستگی های ناشی از انجماد از هر دو لوله مسی یا PVC مقاوم تر است. انعطاف پذیری همچنین نصب PEX را راحت تر می کند. لوله های PEX می توانند خم شده باشند و می توانند حول محورهای ساختاری و سایر موانع منحنی شوند و نیاز به سوراخها و شکافهای لازم برای لوله را کاهش می دهد. لوله فلکسیبل خم شدن در لوله همچنین نیاز بسیاری از آرنج و سایر اتصالات انتقال را از بین می برد و باعث صرفه جویی در هزینه و زمان نصب می شود.

به عبارت دیگر ، می توانید PEX را در بین دیوارها و کفها با یک لوله مداوم و بدون وقفه به اتصال نهایی آن باد دهید.

PEX با کاهش انتقال حرارت یا از بین رفتن گرما از طریق دیواره لوله ، انرژی خود را صرفه جویی می کند. در مقابل ، لوله های فلزی به ویژه در معرض هدر رفت گرما هستند. PEX همچنین خوردگی نمی کند – یکی دیگر از مزایای لوله های فلزی به ویژه لوله های فولادی گالوانیزه ، که به طور مداوم در طول زمان دچار خوردگی می شوند. در مقایسه با مس ، PEX نسبت به ساخت مقیاس و در نتیجه از بین رفتن جریان در لوله مقاومت بیشتری دارد. همچنین ، لوله فلکسیبل PEX بسیار ارزان تر از لوله های مس است.

برای نصب کننده های آماتور ، شاید بهترین مزیت PEX این باشد که به اتصالات لحیم کاری (مانند لوله مسی) یا اتصالات پیچیده ای پیچیده (مانند فولاد گالوانیزه) احتیاج ندارد. همچنین PEX به طور کلی به اتصالات و اتصالات کمتری نیاز دارد که این امر به کاهش هزینه ها و کاهش احتمال نشتی کمک می کند. به طور معمول ، PEX می تواند سریعتر از هر لوله کشی دیگری که برای تأمین آب مورد استفاده قرار می گیرد ، نصب شود.

برنامه های کاربردی برای لوله کشی لوله  لوله فلکسیبل
لوله کشی لوله PEX در دهه 1960 توسعه یافت و توسط کلیه کدهای مهم لوله کشی و ساختمانی در ایالات متحده پذیرفته شده است.

روش استاندارد برای نصب لوله های PEX ، پیوستن به آن با اتصالات خاردار و حلقه های فلزی مخصوص قلاب است که با استفاده از ابزار کریمپ ایمن می شوند. پس از حلقه حلقه در محل ، نصب کننده آن را با ابزار “برو / بدون رفتن” چک می کند که قطر مناسب حلقه حلقه را تأیید می کند. PEX را می توان با اتصالات فشاری مناسب برای DIY نیز نصب کرد. لوله های PEX با برش لوله ای PEX به راحتی قابل قطع است.

به طور کلی ، لوله کشی PEX می تواند مورد استفاده قرار گیرد:

خطوط انتقال آب یا سیستم توزیع قابل حمل
برنامه های گرمایش کف تابشی
برنامه های انتقال حرارت مانند خنک کننده کف ، ذوب برف و محافظت در برابر نفوذپذیری
توزیع آب برای کاربردهای آب گرم ، از جمله رادیاتورها
سیستم های آتش نشانی / آبپاش مسکونی
محدودیت های لوله PEX
لوله های PEX باید فقط در مکانهای تأیید شده نصب شوند که از آسیب در امان باشد. باید از تماس با شعله یا گرمای شدید دور نگه داشته شود و نباید در معرض نور UV مستقیم یا غیرمستقیم باشد لوله فلکسیبل که به مرور زمان به لوله آسیب می رساند. PEX همچنین می تواند به دلیل غلظت بالای کلر آسیب ببیند.

PEX را در خاک های آلوده نصب نکنید و از ترکیبات نخ لوله ای یا مواد معدنی یا روغنی استفاده نکنید ، زیرا این مواد می توانند مشخصات لوله را تغییر داده و باعث آسیب به اتصالات لوله شوند. PEX برای نصب در نزدیکی محل های دفع زباله های خطرناک یا مخازن ذخیره نفت مورد تأیید نیست.

برچسب زدن در لوله PEX
لوله های PEX با ابعاد قطر خارج آن تولید می شوند و طبقه بندی می شوند که معمولاً اندازه لوله مسی (CTS) نامیده می شود. لوله های PEX باید دارای حداقل 4 فوت با برچسب زیر باشند:

نام یا مارک تجاری سازنده لوله
استاندارد لوله ای که مطابقت دارد (ASTM F876، F877، AWWA C904 یا CSA B137.5)
اندازه لوله و اندازه لوله مس (CTS)
کد تعیین لوله لوله کشی (PEX0006 یا مشابه)
درجه بندی فشار / دما مشخص شده از لوله
SDR9 (نسبت ابعاد استاندارد ، نسبی از قطر لوله به ضخامت دیواره لوله است؛ از طرف سازندگان برای اندازه گیری لوله های فشار استفاده می شود)
لوله های در نظر گرفته شده برای آب آشامیدنی باید به عنوان مناسب برای این برنامه مشخص شوند
مشخصات اتصالات ASTM که برای استفاده توسط سازنده لوله تأیید شده است

دیدگاهتان را بنویسید