لزوم حضور نمایندگان غیرپزشک در کمیسیون بهداشت مجلس

[ad_1]

به گزارش شفاف، دکتر زهره الهیان، نماینده منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم درباره نقش مجلس شورای اسلامی در خصوص حوزه سلامت اظهار کرد: اینکه اکثریت اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پزشک هستند موجب تعارض منافع می‌‌شود البته در کمیسیون بهداشت به متخصصین رشته‌‌های مختلف بالینی از جمله پزشکان نیاز است؛ اما باید به دنبال حضور رشته‌‌های دیگر مانند مدیریت، اقتصاد، سیاستگذاری، آینده‌‌پژوهی و … باشیم.

وی افزود: در نظام سلامت ما مافیایی مبتنی بر منفعت، سود و رانت شکل گرفته که حضور آن را به خصوص در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، تعرفه‌‌های پزشکی و طرح تحولی که با آن بودجه عظیم شکست خورد، می‌‌بینیم.

وی ادامه داد: بیشتر گزاره‌‌های نظام سلامت ما عاریت گرفته شده از برخی نظام‌‌های غلط دنیاست و گزاره‌‌های درستی را که از دنیا قرض گرفته‌‌ایم نیز به خوبی اجرا نمی‌‌کنیم؛ باید تعریف درستی از انسان و ابعاد مختلف نیازهای انسان داشته باشیم و سلامت را با توجه به آن تعریف کنیم تا رویکردهای نادرست ما نسبت به نظام سلامت تصحیح شود.

وی با اشاره به رویکرد کلی‌‌نگر اسلام به انسان، وظیفه طبابت را در وهله اول، حفظ سلامت مردم عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر این دیدگاه که مبتنی بر سلامت و پیشگیری است در نظام سلامت ما وجود ندارد. بودجه‌‌های کلانی صرف طرح تحول میشود؛ درحالی که این طرح از اساس درمان محور است و توجهی به مسائل پیشگیری و حتی ارتقاء سطح سواد بهداشت و سلامت مردم، نمی‌‌شود.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور با بیان اینکه کلان‌‌نگری به معنی غافل شدن از وضعیت فعلی نیست، خاطرنشان کرد: در واقع باید برنامه‌‌های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم. مجلس جدید در حوزه سلامت این مشکلات را می‌‌شناسد؛ مانند نظام ارجاع، تدوین گایدلاین‌‌ها و مسائل دارو و آموزش پزشکی و … که اجرای آن‌‌ها نیازمند انجام وظیفه نظارتی توسط مجلس است.

وی با اشاره به وجود 28 طرح درمان محور و فقط 2 طرح سلامت محور در بودجه نظام سلامت امسال گفت: وقتی که چارچوب‌‌ها را تغییر دهیم و به بازتعریف کارکرد نظام سلامت بپردازیم، اولویت‌‌بندی‌‌ها نیز تغییر میکند و در تخصیص بودجه به سمت سلامت پیشگیری خواهیم رفت.

الهیان با تاکید بر ضرورت جایگزین کردن روند فعلی با رویکرد کلان‌‌نگر و دیدگاه سیستماتیک گفت: صرفاً عوض کردن یکی از جزئیات نظام سلامت مثل بیمه‌‌ها یا آموزش پزشکی ناکافی است و باید اصول نظام سلامت ما به سمت پیشگیری برود.

وی افزود: یکی از اصلی‌‌ترین تغییرات برای محور قرار گرفتن سلامت و پیشگیری، اجرای درست نظام ارجاع است چرا علی‌‌رغم اینکه نظام ارجاع پزشک، خانواده و گایدلاین در برنامه‌‌های پنجم و ششم توسعه بودند، هنوز اجرا نشده‌‌اند؟ در سیستم پزشک خانواده، پزشک فقط برای درمان بیماری حقوق نمی‌‌گیرد؛ بلکه برای پیشگیری نیز حقوق دریافت  می کند؛ اما در سیستم فعلی، نفع در بیماری مردم است.

الهیان یادآور شد: باید به سمت سلامت‌‌محوری برویم که در این راستا باید به جایگاه طب ایرانی، طب سنتی و حتی طب مکمل کشورهای دیگر توجه شود. برخی کشورهای جهان دستاوردهای طب سنتی خود را در مقابله با کرونا تبدیل به مقاله کردند که در مجامع بین‌‌المللی مورد توجه قرار گرفت، اما متأسفانه تعارض منافع عده‌‌ای در داخل و همچنین گارد گرفتن اساتید داخلی مانع استفاده از این ظرفیت‌‌ها شده که مجلس قطعاً رویکرد تقویت و بازتعریف جایگاه طب سنتی را در دستور کار خواهد داشت.

مسائل و مشکلات جمعیت در ایران

الهیان در ادامه به طرح مسائل مربوط به جمعیت پرداخت و گفت: طبق پیش‌‌بینی سازمان جهانی بهداشت در سال 2100 جمعیت ایران به 30 میلیون نفر خواهد رسید که نیمی از آن سالمند است، نیروی کارآمد و مولد ندارد و امنیت کشور کاهش یافته است. در واقع اهمیت ایران در مناسبات بین‌‌المللی بسیار کاهش می‌‌یابد. تمامی این مسائل به دلیل سیاست‌‌های غلط جمعیتی است که تاکنون نظارت درستی هم بر آن‌‌ها وجود نداشته است.

وی دو دلیل اصلی مسائل جمعیت را افزایش سن ازدواج و مسائل اقتصادی و فرهنگی عنوان و تأکید کرد: بخشی از سبک زندگی نادرستی که در کشور در حال رواج است، جایگزینی فرزندان یا حیوانات خانگی است و اگر از خانم‌‌هایی که حیوانات خانگی دارند، سؤال کنیم که چرا به دنبال فرزند نیستند، عموماً مشکلات اقتصادی را عنوان می‌‌کنند؛ درحالی که هزینه نگهداری حیوانات خانگی کمتر از بچه نیست.

وی افزود: آمارها به ما میگویند که میانگین سن ازدواج و نرخ تک‌‌فرزندی در شمال تهران بیشتر است. یک راه حل اصلی اصلاح فرهنگ، آگاه‌‌سازی مردم نسبت به مشکلاتی است که در صورت ادامه روند فعلی به آن دچار خواهند شد.

وی با اشاره به کنکور و وضعیت فعلی آموزشی کشور اضافه کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی مانع ازدواج، مهارت‌‌های اجتماعی پایین افراد در سن ازدواج است که بخشی از آن ضعف سیستم آموزشی ماست. در واقع حتی کاهش تعداد فرزندان خانواده موجب کاهش مهارت‌‌های اجتماعی فرزندان از جمله شیوه درست ارتباط با جنس مخالف شده است.

نماینده مردم تهران با تأکید بر نقش صداوسیما در تولید محتوای فرهنگی مناسب، سیاست‌‌های دولت را ضدجمعیتی خواند و با ارائه مثالی تصریح کرد: در حوزه سلامت، مادران دانشجوی علوم پزشکی حتی از ساده ترین حقوق مانند مرخصی زایمان کافی محروم هستند و در این میان، مجلس باید با استفاده از کارکرد نظارتی خود باید بیش از پیش به مسئله جمعیت بپردازد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید