روش‌های مراقبت از یک بیمار کرونایی در ‌خانه‌

[ad_1]

به گزارش شفاف، بسیاری از بیماران مبتلا به کووید-19 بیماری را به شکل خفیف تا متوسط آن می گیرند و به راحتی می توان در محیط خانه از آنها مراقبت کرد و نیازی به مراجعه و بستری این بیماران در بیمارستان نیست.

تنها شرط لازم برای نگهداری از این بیماران در خانه و در امان ماندن سایر اعضای خانواده از خطر ابتلا به کرونا، رعایت برخی نکات بهداشتی است که در گفت و گو با یک متخصص بیماریهای عفونی به تشریح مهمترین آن‌ها پرداختیم.

دکتر سیاوش وزیری مهمترین اصل در نگهداری یک بیمار کرونایی در خانه را تهیه اتاق جدا و مجزا برای این بیماران عنوان کرد وافزود: در اتاقی که بیمار کرونایی بستری می شود باید درب کاملا بسته بوده و پنجره های آن برای مبادله هوا با محیط خارج از منزل، باز باشد.

وی افزود: مسئول نگهداری از این بیماران در خانه، باید یک فرد جوان و زیر 40 سال باشد و این فرد نباید هیچگونه بیماری زمینه‌ای داشته و یا از داروهای کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن استفاده کند.

وزیری تصریح کرد: تردد مسئول نگهداری بیماران به اتاق بیمار کرونایی هم باید محدود باشد و برای هر بار تردد هم باید از ماسک  و دستکش استفاده کرده و پس از خروج از اتاق باید این لوازم محافظتی را دور بیندازد.

وی افزود: ترجیحا بهتر است اگر بیمار توانایی از جا برخواستن دارد، غذا و لوازم مورد نیاز او را پشت درب اتاق گذاشته و از بیمار بخواهیم برای لحظه ای درب را باز کرده و آن لوازم و مواد خوراکی را بردارد.

این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: حمام و دستشویی بیماران کرونایی باید جدا از سایر افراد خانواده باشد و در صورتی که این امکان فراهم نیست باید بعد از هر بار استفاده بیمار، سطوح داخل دستشویی و حمام و حتی دستگیره‌ها با محلول آب و مایع سفید کننده(وایتکس) به میزان یک به 9 ( یک لیوان وایتکس و 9 لیوان آب) شست و شو و ضدعفونی شود.

وی افزود: بیماران کرونایی به هیچ عنوان نباید در داخل خانه تردد داشته و هنگامی که درب اتاق را باز می کنند باید حتما ماسک داشته باشند و توصیه بر این است در داخل اتاق نیز هنگام سرفه و عطسه حتما از ماسک استفاده کنند که قطرات تنفسی آلوده در محیط اتاق پراکنده نشود.

وزیری در خصوص شست و شوی لباس این افراد، گفت: لباس این بیماران باید به سرعت در ماشین لباسشویی انداخته شده و درجه حرارت آب روی 70 درجه تنظیم شود و برای شست و شو با دست هم، پودرهای لباسشویی دستی مناسب است و بهتر است از آب گرم استفاده شود.

وی افزود: اگر قرار است لباس ها با تاخیر شسته شود، بهتر است آنها را داخل کیسه ای انداخته و درب آن را تا زمان شست و شو محکم ببندند.

این متخصص بیماری های عفونی افزود: با توجه به همه گیری کرونا امکان انجام تست PCR کرونا برای همه افراد ممکن نیست، بنابراین افرادی که علائمی مشابه آنفلوآنزا دارند بهتر است خود را کرونایی تصور کرده و در قرنطینه خانگی بمانند و نکات ذکر شده را با دقت رعایت کنند.

وزیری خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی علائم بیماری، مشابه مسمومیت است و افرادی که علائمی مانند تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و اسهال دارند هم بهتر است خود را یک بیمار کرونایی فرض کرده و در قرنطینه خانگی بمانند.

وی در خصوص مدت قرنطینه خانگی، گفت: این کار برای فرم های خفیف بیماری تا 14 روز و برای فرم های شدیدتر تا 21 روز توصیه می شود و افراد طی این روزها باید رعایت نکات بهداشتی را داشته و از انتقال بیماری به سایر افراد خانواده پیشگیری کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید