رابطه جنسی از منظر روانشناسی و پزشکی

[ad_1]

رابطه جنسی هر فعالیتی است که توسط افراد درگیر در آن ، جنسی در نظر گرفته می شود و می تواند شامل این فعالیت ها باشد : رابطه جنسی واژینال ( vaginal ) ، رابطه جنسی مقعدی ، در آغوش گرفتن ، بوسیدن ، هر گونه تماس جنسی ، رابطه جنسی دهانی و غیره . تمایلات جنسی پیچیده و تحت تاثیر ابعاد جسمی و روحی قرار دارد و رابطه جنسی تنها برای تولید مثل نیست بلکه باید موجب لذت افراد شود .

افراد معمولاً به دلایل مختلفی اقدام به رابطه جنسی می کنند که این دلایل عبارت اند از : احساس زنده بودن ، حفظ جنبه ای اساسی از عملکرد انسان ، احساس جذابیت ، صمیمی شدن و خوشحال کردن همسر خود . لذت جنسی از عوامل بسیاری از جمله انتشار مواد عصبی شیمیایی مانند اکسی توسین ( Oxytocin ) و دوپامین ( Dopamine ) ناشی می شود که در طی ارگاسم در بدن آزاد می شود و همچنین این لذت جنسی از احساس پیوند ناشی لمس ، ماساژ و نوازش نیز نشات می گیرد .

چرخه پاسخ جنسی به چهار مرحله میل ، برانگیختگی ، ارگاسم و فرونشینی تقسیم می شود که آغاز و پایان واضحی برای هر مرحله وجود ندارد و در واقع همه این مراحل ، بخشی از یک روند مداوم پاسخ جنسی هستند .

بسیاری از افراد برای لذت بردن بیشتر از رابطه جنسی اقدام به کارهایی می کنند که در زمان های گذشته ، نامعمول حساب می شدند از جمله رابطه جنسی مقعدی . محققان بر این باورند که انعطاف پذیری در رابطه جنسی کاملاً سالم بوده و عموماً باعث بهبود روابط جنسی می شود . زمانی یک رابطه جنسی ناهنجار به شما می آید که یکی از دو نفر در رابطه آسیب ببیند و یا اینکه این رابطه جنسی اجباری بوده و تنها ابزاری برای برانگیختگی یکی از طرفین باشد .

بدن ها و علایق می توانند به مرور زمان تغییر کنند و پیچیدگی های فیزیولوژی و روانشناسی به این معنی است که بیشتر افراد در مقطعی از زندگی خود یک مشکل جنسی را تجربه می کنند . یکی از مشکلات جنسی ، مازوخیسم است که در دسته اختلالات روانپزشکی قرار می گیرد و به شرکت در رابطه جنسی خشن یا مازوخیستیک و خیال پردازی در مورد تحقیر شدن و کتک خوردن در رابطه جنسی مرتبط است که منجر به رضایت جنسی می شود . انواع مشکلات روانشناختی که این افراد تجربه می کنند عبارت اند از : اضطراب شدید ، احساس گناه ، شرم و افکار وسواسی در مورد شرکت در رابطه های جنسی خشن .

هیچ نظریه پذیرفته شده ای در مورد علت مازوخیسم جنسی وجود ندارد اما با این حال ، برخی از نظریات سعی دارند به طور کلی علل اختلالات جنسی را بررسی کنند . یکی از این نظریه ها توضیح می دهد که اختلالات جنسی به این دلیل به وجود می آیند که وقتی خیال پردازی های جنسی ممنوع می شوند افراد آن ها را سرکوب می کنند و این امر اتفاقاً باعث قوی تر شدن این خیال پردازی ها می شود .

رابطه جنسی از منظر روانشناسی و پزشکی

نظریه ای دیگر مطرح می کند که رابطه جنسی خشن ، به نوعی یک فرار است و افراد با استفاده از خیال پردازی در این مورد می خواهند چیزهایی جدید و متفاوت را تجربه کنند . نظریات دیگر ، علل مازوخیسم جنسی را آزار جنسی و تجارب آسیب زای دیگر در  کودکی می دانند که می تواند در بزرگسالی به صورت اختلالات جنسی ظاهر شوند .

بعد از گذشت چند سال از ازدواج ، معمولاً رابطه جنسی زوجین دچار ملال و تکرار شده و باعث می شود زندگی زناشویی آن ها تحت تاثیر قرار بگیرد . یا به عنوان مثال زوج های زیادی هستند که رابطه جنسی در دوران بارداری را مضر یا شرم آور دانسته و از آن دوری می کنند ؛ بسیاری از این افراد می توانند با استفاده از راهکارهای نحوه صحیح سکس ، این مسئله را حل کرده و رضایت زناشویی را نیز افزایش دهند .

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی و نیازهای خود با همسر معمولاً به دلیل احساس گناه یا شرم برای برخی از افراد بسیار دشوار است اما لازم است آن ها بدانند که وقتی در مورد خواسته ها و نیازهای خود با همسرشان صحبت می کنند در واقع به او کمک می کنند که بهتر بتواند همسرش را درک کند و در نتیجه زوجین با همکاری با یکدیگر می توانند رابطه جنسی را بهبود ببخشند .

همچنین استفاده از پوزیشن های جنسی متنوع ، حفظ سلامتی و تغذیه سالم ، ورزش کردن ، تمرین کردن تماس های جسمی گوناگون با همسر ، تمرکز بر کیفیت و همدلی با یکدیگر ، به زوجین کمک می کند رابطه جنسی بهتری با یکدیگر داشته و بدین ترتیب صمیمیت میان آن ها افزایش یابد .

رفتار جنسی در انسان ها به مرور زمان در اثر بالا رفتن سن ، تجربه و رابطه های فرد تغییر می کند و مسیر این تغییر می تواند در زنان و مردان متفاوت باشد . برای مثال ، زنان در اثر بالا رفتن سن ، اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی قوی تری کسب کرده و در نتیجه زندگی جنسی بهتری خواهند داشت .

مردان با بالار فتن سن ، نسبت به عملکرد خود در رابطه جنسی ، سایز آلت تناسلی یا انزال زودرس نگران می شوند که البته نگرانی در مورد عملکرد هم در زنان و هم در مردان مشاهده می شود و معمولاً مردان با افزایش سن ، با مشکلاتی در برانگیختگی و نعوظ جنسی مواجه می شوند .

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید