خرید نخود از کشاورز کیلویی 10 هزار تومان؛ فروش به مردم 20 هزارتومان

[ad_1]

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نخود و حبوبات به علت پروتئین فراوان در میان فقرا حکم گوشت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، فرامک عزیزکریمی شب گذشته در استودیوی پخش خبر ۲۱ شبکه اول سیما افزود: از حدود ۴ سال قبل در مناطق خشک و نیمه خشک کشور مانند کرمانشاه، کردستان، لرستان و آذربایجان شرقی برای جبران کاستی‌های تولید حبوبات و مخصوصاً نخود اقداماتی برای نوسازی کردن کاشت این محصول انجام شده است.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۴ هزار هکتار از زمین‌های زیر کشت حبوبات نوسازی شده و برای برداشت این محصول حدود ۱۳۰ دستگاه با لوازم (هِد) مخصوص ساخته و در میان کشاورزان توزیع شده است تا هزینه تولید حبوبات در کشور پایین بیاید، ولی هنوز هم نرخ تمام شده این محصول (نخود) بالاست.

عزیزکریمی گفت: با وجودی که نخود نسبت به دیگر محصولات کشاورزی حدود دو سال رکود قیمت داشت، اما امسال با افزایش کیلویی ۶ هزار تومانی و با قیمت ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود و با قیمتی حدود ۲۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره واردات نخود در شرایط فعلی تصریح کرد: با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی از سال گذشته، دیگر واردات نخود با نرخ هر کیلو ۲۰ هزار تومان برای واردکنندگان صرفه اقتصادی ندارد و این اتفاق فضای مناسبی برای تولیدکنندگان داخلی فراهم می‌آورد تا بتوانند محصولات خود را حتی با نرخ بالاتر از ۱۳ هزار تومان به دلالان بفروشند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید