جزئیات تعزیه خوانی در محرم ۹۹ تشریح شد/ احتمال پخش تلویزیونی شبیه خوانی‌ها

[ad_1]

به گزارش شفاف، احمد عزیزی سرپرست «گروه تعزیه سیدالشهدا (ع)» که قرار است رویداد «شبیه‌خوانی در پهنه» را در پهنه رودکی به مدت ده شب در ماه محرم اجرا کنند، در این خصوص در گفت و گویی، گفت: من از طرف بنیاد رودکی دعوت شدم تا با گروه خود در پهنه رودکی به مدت ده شب در فضای باز به اجرای برنامه بپردازم. قرار است صندلی‌ها به فاصله یک متر و نیم از سکو چیده و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌ها اجرا شوند تا برای ما و مردمی که به تماشا می‌نشینند، امنیت بهداشتی ایجاد شود.

وی افزود: تعزیه‌ها به مدت ده شب و بعداز نماز مغرب و عشا اجرا می‌شوند. اکثر تعزیه‌هایی که قرار بود در تکایا اجرا شوند، به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو شدند؛ اما در فضای باز امکان اجرا فراهم است. زمان اجرای تعزیه‌ها به مدت یک الی یک ساعت و نیم است. برنامه‌های شبیه خوانی از روز جمعه ۳۱ مرداد ماه تا ۹ شهریور ماه در پهنه رودکی اجرا می‌شوند.

عزیزی در خصوص پخش تعزیه‌ها از شبکه‌های تلویزیونی گفت: از صحنه‌هایی از تعزیه‌ها در تالار رودکی و حوزه هنری فیلمبرداری می‌شود تا از شبکه دو سیما پخش شود. قرار است امسال تلویزیون برنامه تعزیه‌ها را پخش کند تا مردم و دوستداران خاندان عصمت و طهارت از طریق تلویزیون مراسم‌ها را دنبال کنند.

سرپرست «گروه تعزیه سیدالشهدا (ع)» در خصوص استقبال تماشاگران بیان کرد: سال‌های گذشته در محوطه تئاتر شهر به اجرا پرداختیم، ولی امسال قرار است در پهنه رودکی به اجرا بپردازیم. سال‌های گذشته استقبال تماشاگران بی نظیر بود و امیدواریم امسال هم استقبال خوبی صورت گیرد. چندی پیش هم جنگ شادی در محوطه تئاترشهر اجرا شد که تماشاگران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تماشای آن نشسته بودند. به هرحال برای برگزاری یک رویداد هنری زحمت‌های فراوان کشیده می‌شود تا برنامه به نحو احسن برگزار شود. امسال هم دوستان ما در بنیاد رودکی تمام تلاش خود را می‌کنند تا برنامه تعزیه خوانی بسیار خوب برگزار شود.

او ادامه داد: در این ده شب وقایع عاشورا شامل تعزیه‌های «شاهچراغ (ع)»، «وهب نصرانی»، «طفلان زینب (س)»، «حضرت مسلم (ع)»، «دو طفلان مسلم (ع)»، «حر ریاحی»، «حضرت علی‌اکبر (ع)»، «حضرت قاسم (ع)»، «حضرت ابوالفضل (ع)»، «شهادت امام حسین (ع)» و «بازار شام» اجرا می‌شوند.

گفتنی است در این تعزیه‌ها احمد عزیزی (شهادت‌خوان)، مسعود عزیزی (علی‌اکبرخوان)، حسین عزیزی (زنانه‌خوان و امام‌خوان)، حبیب ماهری (زنانه‌خوان)، حسن خصالی (شمرخوان)، مهدی آقایی (شمرخوان و تخت‌خوان)، یاسر بابایی (مخالف‌خوان)، امیرعباس باقری (قاسم‌خوان)، سجاد خصالی (بچه‌خوان) و محمدحسین معینیان (بچه‌خوان) حضور دارند و نوازندگی ترومپت بر عهده فرهاد شیخی، نوازندگی طبل ریز با محمد حسنی و نوازندگی طبل بزرگ بر عهده میلاد عزیزی است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید