تسهیلات نظام‌ وظیفه به یک هزار و ۷۹۰ شرکت دانش‌بنیان رسید

[ad_1]

به گزارش شفاف، محمد صاحبکار خراسانی، رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تشریح حمایت‌ها و فرآیند‌های جاری در تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی با اشاره به طرح‌های حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: با توجه به دستور ویژه مقام معظم رهبری، مساعدت ستاد کل نیرو‌های مسلح و با همکاری قرارگاه مهارت‌آموزی نیرو‌های مسلح، انجام پروژه جایگزین خدمت در دستگاه‌های دولتی و دفاعی، پروژه جایگزین خدمت در شرکت‌های دانش‌بنیان و امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان برای افراد کلیدی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مهیا شده است.

او ادامه داد: طی سه سال گذشته ۱۷۹۰ شرکت دانش‌بنیان و فناور از انواع تسهیلات نظام ‌وظیفه تخصصی استفاده کرده‌اند.

هر ماه ۴۰۰ درخواست ارسال می‌شود

صاحبکار خراسانی در رابطه با احراز صلاحیت شرکت‌ها و افراد متقاضی، افزود: به‌طور میانگین ماهانه ۴۰۰ درخواست مربوط به دریافت تسهیلات نظام‌وظیفه از طریق سامانه یکپارچه مدیریت نظام و اجتماعات نخبگانی به مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ارسال می‌شود که این درخواست‌ها پس از ثبت در این سامانه، توسط کارشناسان دانش‌بنیان بررسی و صلاحیت شرکت‌ها و افراد درخواست کننده ارزیابی می‌شود. مدارک مالی شرکت، سوابق بیمه، امتیازات افراد متقاضی امریه در دوره‌های زمانی مشخص، دریافت اطلاعات مربوط به اعزام، کسری خدمت و سابقه خدمت ازجمله مواردی است که برای مورد تقاضا از سوی شرکت و سرباز بررسی می‌شود.

بیش از ۱۰۰۰ نفر برای پروژه جایگزین خدمت معرفی شدند

او در ادامه به توضیح انواع پروژه جایگزین خدمت پرداخت و گفت: این حمایت به دو صورت پروژه جایگزین خدمت در دستگاه‌های دفاعی و کشوری و پروژه جایگزین خدمت در شرکت دانش‌بنیان ارائه می‌شود. نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیاز‌های مصوب و از طریق معرفی به مرکز نخبگان و استعداد‌های برتر نیرو‌های مسلح، می‌توانند پروژه‌ای را برای یکی از صنایع نظامی و دفاعی کشور به انجام برسانند.

صاحبکار خراسانی بیان کرد: همچنین افراد کلیدی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای حل مشکلات و پیشرفت علمی و فنی کالا و خدمات دانش‌بنیان از طریق تحقیق و توسعه، در صورت کسب حداقل امتیاز لازم می‌توانند پروژه جایگزین خدمت خود را در شرکت دانش‌بنیان انجام دهند.

او افزود: از سال ۹۷ تاکنون حدود ۸۰۰ نفر به‌منظور انجام پروژه جایگزین خدمت در صنایع نظامی و دفاعی و ۲۳۵ نفر به‌منظور انجام پروژه جایگزین خدمت در شرکت دانش‌بنیان به دانشگاه عالی دفاع ملی معرفی‌شده‌اند.

پروژه‌های جایگزین خدمت توسط داوران ارزیابی و داوری می‌شود

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد نحوه داوری و ارزیابی پروژه‌های جایگزین خدمت در شرکت دانش‌بنیان گفت: ۳۲ داور که از کارشناسان برجسته و فعال هر حوزه فناوری هستند در حال حاضر به بررسی پروپوزال‌ها و گزارش‌های سربازان فناور در شرکت‌های دانش‌بنیان می‌پردازند.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فناوری ادامه داد: نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیاز‌های لازم می‌توانند، به‌عنوان مأمور در طول مدت خدمت نظام‌وظیفه، در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت کنند. از آبان ماه سال ۱۳۹۷ تاکنون ۶۵۰ نفر به‌صورت امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان خدمت سربازی خود را آغاز کرده اند، که اغلب آن‌ها دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

صاحبکار خراسانی به نظارت مستمر معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به فعالیت سربازان فناور اشاره کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری دائماً بر افراد در حال خدمت در شرکت‌های دانش‌بنیان نظارت دارد. این نظارت شامل مواردی مانند بازدید حضوری از سربازان حاضر در شرکت‌های دانش‌بنیان، تماس‌های تلفنی مستمر با افراد در طول دوران خدمت و گرفتن گزارش عملکرد سربازان فناور می‌شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید