انتقاد شدید ترکیه از فرانسه

[ad_1]

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای در واکنش به انتقادات شدید ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه از مقامات آنکارا در پرونده لیبی و دریای مدیترانه و نقششان در ناتو گفت: «لودریان سعی می‌کند با انتقاد تند از ترکیه، بر وضعیت اسف‌بار و ناامیدکننده فرانسه به دلیل بحران کرونا سرپوش بگذارد».

آکسوی ضمن اشاره به اینکه فرانسه در بدترین شرایط دست از کمک به همسایگانش کشیده گفت، مقامات پاریس از اینکه می‌بینند آنکارا به عنوان یک دوست در زمان سختی به کمک آنها (کشورهای اروپایی) شتافته است، عصبانی هستند.

این سخنگو با متهم کردن فرانسه به حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه و تحریک نیروهای مخالفِ قدرت قانونی در لیبی، اضافه کرد: مقامات پاریس تلاش می‌کنند اصول حل و فصل در جزیره قبرس را نابود کنند، آنها بر نادیده گرفتن حقوق قبرسی‌های ترک نشین برای اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه به رغم اینکه عضو ناتو است، تقلا می‌کنند.

به گفته این سخنگو، فرانسه معتقد است تنها راه حل در لیبی از مسیر راهکارهای نظامی می‌گذرد.

وی خاطرنشان کرد، فرانسه مانع کاهش رنج‌های ملت لیبی می‌شود و از خلیفه حفتر، سرکرده نیروهای شرق لیبی حمایت می‌کند، در حالی که حفتر به رغم شیوع کرونا، توافقات آتش‌بس را زیر پا گذاشته و بیمارستان‌ها را بمباران می‌کند، حفتر همچنین مانع تولید نفت شده که تنها راه درآمدزایی کشور هست.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه افزود:«به فرانسه توصیه می‌کنیم در وهله اول توجهش را روی سلامت شهروندانش و به صورت کلی بر اروپایی‌ها معطوف کند و مرهمی برای زخمهایشان در برابر کرونا باشد».

او مسئولیت را متوجه دولت فرانسه کرد تا روحیه رقابت منفی را رها کند و از تصور اینکه ترکیه تهدیدی برای امنیت و صلح اروپاست، دست بردارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید