انتقاد بولتون از متن قطعنامه ضدایرانی پیشنهادی آمریکا

[ad_1]

به گزارش شفاف، جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری با انتشار مجدد متن مقاله خود در نشریه وال استریت ژورنال، درباره شکست مفتضحانه آمریکا در تصویب قطعنامه ضدایرانی، اعلام کرد استناد ترامپ به بند مربوط به بازگشت تحریم‌ها در قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت اشتباه بود.

بیشتر بخوانید:

جان بولتون نوشت: «تهدید ترامپ مبنی بر استناد به بند مربوط به بازگشت فوری تحریم‌ها در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) اوباما که ما از آن خارج شده ایم، صدمات طولانی‌مدت و دائمی به حق وتوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد وارد خواهد کرد.»

انتقاد بولتون از متن قطعنامه ضدایرانی پیشنهادی آمریکا

بیست و پنجم مرداد پس از تلاش‌های فراوان آمریکا برای تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران، تصویب این قطعنامه ناکام ماند. بر این اساس، تنها کشور دومینیکن و آمریکا به این قطعنامه رای مثبت دادند.

یازده کشور عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای ممتنع دادند. همچنین چین و روسیه با مخالفت خود، این قطعنامه را وتو کردند. این قطعنامه برای تصویب نیازمند ۹ رای موافق اعضا و عدم مخالفت ۵ عضو دائم شورای امنیت شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آمریکا بود.

شکست سیاست یکجانبه‌گرایی آمریکا در شورای امنیت به حدی بود که روزنامه‌های گاردین، فارین پالیسی و شبکه الجزیره آن را سند انزوای آشکار این کشور در  مقابل دوست و دشمن توصیف و  اذعان کردند انتظار شکستی تا این حد مفتضحانه را  برای واشنگتن پیش‌بینی نمی‌کردند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید