انتصابات جدید در قوه قضائیه کلید خورد/ادعای میرسلیم در دست بررسی است/ صدور حکم اعدام برای جاسوس امریکایی

[ad_1]

به گزارش شفاف، نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، امروز با حضور نمایندگان رسانه‌ها برگزار شد.

وی در آغاز این نشست گفت: یاد و خاطر امام راحل مان را که این نظام را بنیانگذاری کردند و همه شهیدانی که در مسیر پیروزی انقلاب و دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی جان خود را تقدیم کردند، گرامی می‌داریم.

اسماعیلی ادامه داد: این روزها مقارن است با ایام سالگرد ارتحال امام راحل و آغاز دوره رهبری مقام معظم رهبری خلف شایسته حضرت امام خمینی(ره) که امروز بهترین امام شناس عصر حاضر ما هستند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: امسال رهبر فرزانه ما در سخنرانی سالگرد ارتحال امام یکی از ویژگی‌های برجسته امام راحل را توصیف کردند که این ویژگی نیاز امروز جامعه ما است که عبارت از تحول خواهی و تحول آفرینی است.

وی تصریح کرد: به طور قطع جامعه زنده نیازمند تحول و پویایی است و گرایش مستمر به بهتر شدن و اجتناب از تحجر، شرط زنده بودن یک جامعه است و مقام معظم رهبری با تبیین ویژگی‌های تحول در سیره و سلوک امام راحل، وظایف تحول خواهی و تحول آفرینی همه بخش‌ها را در ادامه گام دوم انقلاب روشن فرمودند.

اسماعیلی گفت: تحول خواهی در بیداری سرشت انسان‌ها نهفته است و باید روحیه مطالبه‌گری را جایگزین روحیه خستگی کرد و باید نگرشی جدید در باور مردم به دین مداری ایجاد کرد و پیگیر رسیدن به تحول نوین باشیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه مهندسی تحول در قوه قضائیه در دوره مدیریت اخیر که دوره تحول نامگذاری شده است، شروع شده و امروز با گذشت یک سال و اندی از این دوره و در آستانه هفته قوه قضائیه، آثار تحول در قوه قضائیه نمایان شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: تحول در قوه قضائیه ارکان و اضلاع متعددی دارد و اصلاح رویه‌ها و ساختارها، شفافیت، فساد ستیزی در قوه قضائیه از این اضلاع محسوب می‌شوند؛ در خرداد، مصادیق برجسته‌ای از این اضلاع سه‌گانه را دیدیم؛ صدور بخشنامه نحوه رسیدگی به جرایم سیاسی مصادیق بارزی از تحول در رویه قضایی بود؛ همچنین اعلام عملکرد حساب‌های قوه قضائیه یک مصداق بارز در حوزه شفافیت در این قوه بود و رسیدگی به پرونده اتهامی آقای طبری و همدستانش مصداق روشنی از فساد ستیزی قوه قضائیه بود.

وی افزود: خوشحالیم که امروز در آستانه هفته قوه قضائیه با سری بلند به مردم اعلام کنیم که در عمل به وعده‌های‌مان صادق هستیم و در برخورد با مفاسد هم موضوع را وظیفه می‌دانیم  و خوشحالیم که این وظیفه با تمام توان و قدرت و بدون تبعیض اجرا شده است.

*  امروز هر متهمی با هر مقام و منصبی دیگر حاشیه امن ندارد  

اسماعیلی گفت: امروز هر متهمی با هر مقام و منصبی دیگر حاشیه امن ندارد و فارغ از سمت و پست مقامش به اتهاماتش، رسیدگی می‌شود و اعلام می‌کنیم که قوه قضائیه عملگرا بوده و به جای شعار، گزارش عملکرد به مردم می‌دهد.

وی افزود: برخورد قوه قضائیه با معدود عناصر فاسد، جدی و عبرت آموز است اما لازم هم می‌دانم توصیه‌ای اخلاقی به اصحاب رسانه و اشخاص کنم و اینکه رسانه‌ها جریانات سیاسی و اشخاص مختلف این پرونده را بهانه و دستمایه برای تسویه حساب شخصی و گروهی قرار ندهند. از تخریب دیگران و از اهانت و افترا به اشخاص اجتناب کنند و حتی نسبت به متهمان اجازه دهند برابر ضوابط و موازین قضایی رسیدگی انجام شود و حکم قانونی صادر شود.

* عدد متخلفین درون قوه قضائیه کمتر از یک درصد است

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: تخلف در قوه قضائیه یک اتفاق و یک حادثه است و نه رویه ثابت نیست. این قوه فعالیت نهادهای نظارتی‌اش را تقویت کرده و اعلام می‌کنیم که با وجود همه سختگیری‌های نهادهای نظارتی درون قوه ای و وجود ضوابط و معیارهای خاص، آمارهای دقیق حکایت از آن دارد که عدد متخلفین درون قوه قضائیه کمتر از یک درصد است که البته همین میزان هم نباید باشد.

وی افزود: قاطبه همکاران ما انسان‌های شریف و متدین، سالم و عادل هستند که از همه آنها تشکر می‌کنم و در آستانه هفته قوه قضائیه دست یک یک این عزیزان را می‌بوسم.

* انتصابات جدید قوه قضائیه

اسماعیلی گفت: این ایام مقارن با دوره جدید قانونگذاری مجلس یازدهم است و به نمایندگان محترم مجلس و هیأت رئیسه مجلس که موفق شدند اعتماد مردم را کسب کرده و انتخاب شده‌اند تبریک گفته و برای آنها در این دوره مهم که باید مبتنی بر فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری دوره تحول مجلس باشد، آرزوی توفیق دارم.

وی اضافه کرد: قوه قضائیه آمادگی خود را برای همکاری با همه قوا به خصوص مجلس اعلام کرده و امیدواریم مجلسریال تحول خواهی را سرلوحه کار خود قرار داده و بتواند تحول خواهی را به منصه ظهور بگذارد.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص انتصابات جدید قوه قضائیه مبتنی بر ساختار اصلاحی این قوه، گفت: با گرامیداشت یاد آقای خلفی که عهده دار معاونت قضایی بودند و در سال گذشته دعوت حق را لبیک گفتند، اعلام می‌کنم که از سوی رئیس قوه قضائیه، حجت الاسلام مظفری که تاکنون عهده‌دار شوراهای حل اختلاف بودند به سمت معاونت قضایی منصوب شد.

وی ادامه داد: امین حسین رحیمی مشاور عالی رئیس قوه قضائیه و رابط قوه قضائیه در امور نمایندگان به عنوان معاون امور منابع انسانی و فرهنگی منصوب شد؛ آقای امینی که معاون منابع انسانی قوه قضائیه بود، مشاور رئیس قوه قضاییه شد؛ حجت الاسلام هادی صادقی که تاکنون عهده‌دار سمت معاونت فرهنگی بودند، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه که مرکب از شوراهای حل اختلاف و داوری است، شد؛ همچنین محمد مهدی حاج محمدی که معاون قضایی دادگستری استان تهران بود به عنوان رئیس سازمان زندان‌ها معرفی شد و آقای جهانگیر به عنوان مشاور رئیس قوه قضائیه و رئیس دفتر بازرسی قوه قضائیه منصوب شد.

* ادعای میرسلیم در دست بررسی است

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آقای میرسلیم از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مدعی شده است که یکی از روسای کمیسیون‌های مجلس سابق به میزان ۶۵ میلیارد تومان رشوه دریافت کرده‌‌اند، واکنش دستگاه قضایی به این موضوع چیست، گفت: دستور رسیدگی به این ادعا صادر شده است و سازمان بازرسی کل کشور در حال بررسی است. البته این موضوع جدید است اما در پایان رسیدگی نتایج به سمع و نظر عزیزان خواهد رسید.

وی افزود: اگر افراد از جرمی مطلع می شوند بهتر است به جای رسانه‌ای کردن به قوه قضاییه مراجعه کنند اما خود قوه قضائیه در این جرایم ورود کرده و بررسی خواهد کرد.

وی درخصوص آزادی مایکل وایت نیز گفت این اقدام یک اقدام انسان دوستانه در چارچوب قوانین و مقررات و رعایت مصالح عمومی کشور بود و از نظر کارشناسی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هم استفاده شده است.

مساعدت ما در قوه قضاییه کمک می کرد به آزادی برخی از هموطنان بی گناه ما که در زندانهای آمریکا زندانی بودند. برای مثال دکتر طاهری و امثال هم.

قوه قضاییه ارفاقاتی برای این فرد در نظر گرفت البته این اقدام پس از اخذ رضایت شاکی خصوصی انجام شد و رضایت شاکی خصوصی در این پرونده جلب شد. مایکل وایت مبتلا به ایدز بود و این احتمال وجود داشت که برایش حادثه ای رخ بدهد ولی خوشبختانه اینگونه نشد و فردی که دارای بیماری خطرناکی مثل ایدز بود به گونه ای زندانی بود که نه تنها بیماری اش تشدید نشد بلکه روند بهبودی را طی کرده و با استفاده از ارفاقات قانونی آزاد شد.

موضوع زندانی و زندانیان با مسوولیت قوه قضاییه است و بدون نظر قوه قضاییه در خصوص آزادسازی زندانیان حرف زده نمی شود و بهتر است آقایان جایگاه خودشان را بدانند و از طرف قوه قضاییه .عده آزادسازی زندانیان اتباع بیگانه را ندهند.

قوه قضاییه خودش تصمیم میگیرد که کدام زندانیان می توانند آزاد شوند البته ما از نظرات دبیرخانه شورای عالی امنیت استفا ه می کنیم اما نهایتا تصمیم گیر خود قوه قضاییه است.

وی در خصوص دستگیری یکی از جاسوسان آمریکایی هم گفت: اولا بگویم که آمریکایی ها و رژیم غاصب صهیونیست تلاش می کنند برای جاسوسی اما نیروها و سربازان گمنام امام زمان فعالیت این گروه ها را مورد بررسی قرار می دهند و اجازه تحرکات به این افراد نمی دهند.

اخیرا سید محمود موسوی مجد که هم به سرویس موساد و هم سرویس سیا وصل شده بود و در قبال دلار در حوزه های امنیتی و نیروهای مسلح جاسوسی می کرد دستگیر شد.

این فرد با حکم دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد که حکم در دیوان عالی کشور تایید شد و این حکم به زودی اجرا خواهد شد تا اربابان این افراد ببینند که نتیجه این خیانت ها چیست.

وی درخصوص آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: بخش قضایی پرونده به عهده  قوه قضاییه و مشخصات سازمان قضایی نیروهای مسلح است. به محض وقوع حادثه دستوراتی صادر شد و در سازمان قضایی نیروهای مسلح شعبه ویژه ای تعیین شد.

از ناحیه سازمان نیروهای مسلح اعلام شد که خانواده جانباختگان می توانند به سازمان قضایی مراجعه کرده و شکایت کنند که هفتاد خانواده تا امروز شکایت خود را اعلام کرده اند.

این در حالی است که برخی از خانواده ها با دادستان نیروهای مسلح دیداری داشته اند و در این پرونده تاکنون شش نفر از عوامل ذی ربط بازداشت شده اند که سه نفر با قرار تامین آزاد شده و سه نفر دیگر در بازداشت هستند.

وی درخصوص پرونده قتل رومینا اشرفی هم گفت: در این پرونده با قاطعیت به موضوع رسیدگی خواهیم کرد و این را می گوییم که برای ما نوع جنایت فرقی ندارد و هر کسی مرتکب جنایت و قتل شود ما به پرونده به طور قاطع رسیدگی خواهیم کرد.

اسماعیلی گفت: در لایحه حفظ کرامت بانوان آورده شده است که اگر قتل به گونه ای شود که متهم قصاص نشود حتما مجازات باید تشدید شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: البته برخی از افرادی هم که یک روزی درباره عدم قصاص حرف می‌زدند و مطلب می نوشتند امروز داعیه دار قصاص پدر رومینا شده اند.

وی درخصوص پرونده عیسی شریفی هم گفت: این پرونده در سازمان قضایی نیروهای مسلح است و به دادگاه ارسال شده است. تاکنون چهل جلسه دادگاه در این خصوص برگزار شده است و جلسات پایانی دادگاه است.

اسماعیلی افزود در این پرونده به زودی شاهد صدور حکم خواهیم بود. این پرونده دو متهم بازداشتی دارد و تعدادی از متهمان هم آزاد هستند.

سخنگوی قوه قضاییه درخصوص پرونده هفت تپه و حضور یکی از متهمان به اسم شریف زاده و اینکه چرا از جلسات بعدی در دادگاه نبوده است و اینکه گفته می شود این فرد ارتباطاتی دارد گفت: این پرونده دو بخش دارد که یک بخش آن هنوز در دادسرا مفتوح است.

وی افزود این فرد جز کسانی که در زمره افرادی که اسمش در کیفرخواست باشد نبوده و در آن بخش مفتوح است و اگر پرونده به کیفرخواست منتهی شود به دادگاه می آید.

ما در این پرونده در حال تحمل هیچ فشاری نبوده ایم و اصلا فشارها را بر نمی تابیم و بدون تبعیض و فشار موضوعات را رسیدگی می کنیم.

اسماعیلی درخصوص فساد برخی از قضات رسیدگی کننده به پرونده های اقتصادی نیز گفت: اولا ما تخلفات قضات را در دو بخش می دانیم.

یک بخش در دادگاه رسیدگی به صلاحیت قضات رسیدگی می شود و بخشی هم در دادگاه کیفری مورد رسیدگی می شود. در قانون هم نیامده که اگر قاضی صلب صلاحیت شد باید نامش مطرح شود.

اسماعیلی گفت: ما در حوزه پرونده های مفاسد اقتصادی میان قاضی و سایر متهمان تفاوتی قایل نیستیم و هر کجا که فسادی رخ بدهد اسامی متهمان را اعلام خواهیم کرد.

وی افزود: اینکه یک متهم می گوید پرواز نبود و مرز بسته بود ادعای واهی است و ما به همه متهمان توصیه می کنیم به کشور بازگردند و از خودشان در دادگاه دفاع کنند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره لایحه صیانت و حفاظت از بانوان هم گفت: ما هم ناراحت بودیم از معطلی رسیدگی به این لایحه و این لایحه در کمیسیون لوایح مجلس است اما خوشحال هم شدیم که رییس جمهور دستور رسیدگی و ارسال این پرونده را صادر کردند.

اسماعیلی درخصوص مرخصی زندانیان به دلیل شیوع کرونا و اینکه چه نظارتی بر این افراد وجود دارد زیرا مسؤولان پلیس می گویند این افرادی که به مرخصی رفته اند مرتکب جرم می شوند گفت: این ادعایی که تعدادی از زندانیان در حال مرخصی جرم جدید شده اند با حجم ادعا منطبق نیست. نمی گویم اصلا این اتفاق رخ نداده است.

تا امروز ۱۲۸ هزار زندانی از مرخصی استفاده کرده اند و اگر تعداد اندکی جرم مرتکب شده اند نباید این اقدام اثربخش و خداپسندانه را زیر سوال ببریم عدد مجرمان عددی نبوده است که باعث نگرانی ما شود.

اعطای مرخصی را درخصوص زندانیانی که احتمال ارتکاب جرم می دادیم را به گونه ای انجام دادیم تا پلیس از محل سکونت این افراد با خبر باشد. برخی از اینها در طول دوره مرخصی مراقبت الکترونیکی شدند.

وی درخصوص بازگشت و زمان بازگشت شأن هم گفت: این زندانیان با یک کار کارشناسی به گروه های مختلفی تقسیم شدند که گروه اول با جمعیت بیش از سه هزار نفری در عید فطر عفو شدند.

گروه دیگر از این زندانیان میزان محکومیت شأن کم بود که جمعیت اینها ۲۰ هزار نفر بود که از مرخصی منتهی به اتمام زندانی استفاده کردند.

گروهی دیگر از تخفیف مجازات بهره مند شدند و برخی دیگر هم آزادی مشروط گرفتند و گروهی هم به لحاظ مصوبه اخیر مجلس عفو شدند. البته برخی از اینها هم باید به زندان بازگردند.

وی افزود روند بازگشت آنهایی که باید برگردند آغاز شده است و براساس یک پروتکل بهداشتی مشخص به زندان بازخواهد گشت تا مشکلی ایجاد نشود.

اسماعیلی درخصوص نامه انجمن سلولوزی به معاون اول قوه قضاییه و انحصار یک شرکت ترکیه ای گفت: این پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب تهران در حال رسیدگی است و تحقیقات این پرونده در حال انجام است و به زودی نظر نهایی قوه قضاییه اعلام خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه اگر در پرنده عیسی شریفی ثابت شود که رییس مجلس تخلفاتی داشته چه اتفاقی می افتاد گفت: ما با اگر و شاید حرف نمی زنیم. فردی که شما از ایشان نام زدید در زمره متهمان این پرونده نیست.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص گرانی خودرو و بازار آشفته این کالا گفت: این وضعیت نامناسب بوده و باید بگوییم که اولا از سازمان بازرسی کل کشور تشکر می کنم که ورود موثری داشته است برای نقش آفرینی شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو.

اسماعیلی گفت: این ایفای نقش در گام اول باعث کاهش نسبی قیمت خودرو شد که از دستاوردهای قوه قضاییه بود که با همکاری سایرین به دست آمد.

وی افزود درخصوص خودروسازان هنوز پرونده جدیدی شکل نگرفته است اما همچنان به موضوع احتکار خودرو در انبارها ادامه دارد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس درخصوص سخت و زیان آور بودن شغل قضاوت گفت: ما هم توقع داریم مجلس و سایر دستگاه ها این است که توجه ویژه به این شغل داشته باشند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر از همکارانم می خواهم که عزت نفس و ایثار خودشان را به این مسایل گره نزنند و این مسایل را درون خود قوه قضاییه پیگیری کنند.

رییس قوه قضاییه ثابت کرده اند که گوش شنوایی برای شنیدن درد دل کارمندان و قضات خود را دارند و بهتر است این موضوع را در خود قوه قضاییه مطرح کنند.

وی افزود: البته ما هم توقع داریم تا سایر دستگاه های متولی به کمک دستگاه قضایی بیایند تا این ق.ه موفق شود که امکانات بهتری را در اختیار همکاران خود قرار دهد.

اسماعیلی درخصوص اینکه آیا احتمال دارد سایر جلسات رسیدگی به پرونده طبری به صورت غیرعلنی برگزار شود گفت: این موضوع به نظر قاضی و مسایل مفتوح در پرونده ربط دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید