افزایش قیمت طلا خبر بدی برای نفت است

[ad_1]

به گزارش شفاف، به نقل از اویل پرایس، دنیا به خاطر پروژه‌ای که بانک‌های مرکزی اروپا از دهه‌ها پیش برای آن آماده شده بودند، به زودی به یک استاندارد جهانی برای طلا باز می‌گردد. بانک‌های مرکزی اروپا ۵۰ سال پیش شرایط امروز سیستم مالی بین المللی را پیش‌بینی کرده بودند و می‌دانستند این سیاست غیرمتعارف رو به افول رفته و امکان رونق دوباره آن وجود نخواهد داشت.

هدف بانک‌های مرکزی اروپا مقابله با سلطه دلار و آمادگی تدریجی برای سیستم جدید با دخالت طلا بود. اروپا قصد دارد از ذخایر طلا برای حفاظت در برابر تورم بالا استفاده کند. البته کاهش سلطه دلار محدود به اروپا نمی‌شود. مقامات مالزی و رئیس بازار طلای شانگ‌های هم اعلام کرده‌اند باید از دلار آمریکا دور شوند و دوباره به طلا رو بیاورند.

حالا به نظر می‌رسد احیای دوباره طلا به بازار انرژی هم راه یافته است. تحلیلگران مورگان استنلی عقیده دارند نسبت بین نفت و طلا اهمیت بسیاری در تعیین قیمت نفت در آینده دارد.

قیمت نفت همواره طی دوره‌های تورم بالا افزایش می‌یابد در حالی که از طلا برای مقابله با تورم بالا استفاده می‌شود. این بدان معناست که افزایش قیمت نفت همواره با افزایش قیمت طلا همراه بوده است حتی اگر مستقیماً بر هم تاثیرگذار نباشند. نسبت بین طلا و نفت زمانی به کار می‌آید که بخواهیم مشخص کنیم ارزش یک اونس طلا برابر با چند بشکه نفت است.

نفت سال بدی را گذرانده است. سقوط تقاضای نفت به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا و جنگ قیمت بین عربستان و روسیه باعث کاهش قیمت نفت شد. ذخایر نفتی جهان آنقدر افزایش یافتند که ذخیره نفت گرانتر از مالکیت آن تمام می‌شد. به این ترتیب قیمت نفت آمریکا در ماه آوریل به زیر صفر رسید.

در حالیکه قیمت نفت خام برنت هرگز محدوده منفی را تجربه نکرد، ولی همواره در سطح پایینی قرار داشت. در حال حاضر نفت خام برنت ۳۵ درصد ارزان‌تر از سال گذشته معامله می‌شود. در مقابل، قیمت طلا بیش از ۱۹ درصد در سال جاری میلادی افزایش یافته است و بهترین سال خود را از ۲۰۱۰ تجربه می‌کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید