آشفته‌بازار مسکن مردم را دچار زحمت کرده است/ تأخیر ۴ساله در قانون مالیات بر خانه‌های خالی

[ad_1]

به گزارش شفاف، و به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای‌عالی قوه قضائیه، با تسلیت شهادت امام صادق(ع) رهبر مذهب تشیّع، دو شاخصه مهم آن حضرت برای امر قضا را «قضاوت عادلانه و بحق» و «شناخت موضوع و حکم و صدور حکم مبتنی بر فهم و دانش» عنوان کرد.

* در مبارزه بدون تبعیض با فساد جدی هستیم

رئیس قوه قضائیه یکی از مهم‌ترین برنامه‎های دستگاه قضائی را مبارزه بدون تبعیض با فساد عنوان کرد و گفت که در اولین جلسه سران قوا بعد از تصدی مسئولیت قوه قضائیه و در تشریح برنامه‎های خود تأکید کرده که هر مستندی که درباره فساد به دستگاه قضائی ارجاع شود و هر پرونده‎ای که در این زمینه تشکیل شود، قاطعانه و عادلانه مورد رسیدگی قرار می‎گیرد.

* هیچ پرونده‎ای را زیر میز نمی‎گذاریم

رئیسی خاطرنشان کرد: هیچ پرونده‎ای را در دستگاه قضائی زیر میز نمی‎گذاریم و همه پرونده‎ها روی میز قضات هستند و مورد رسیدگی قرار می‎گیرند و قوه قضائیه در مبارزه بدون تبعیض با فساد مصمم است و آن را با جدیت پیگیری می‎کنیم.

* دروغ، تهمت و شایعه روند دادرسی را مختل می‎کند

رئیس قوه قضائیه، شایعه‎سازی و دروغ‎پراکنی و تهمت‌زدن را سَمّی مهلک برای مبارزه با فساد دانست که روند دادرسی عادلانه را مختل می‎کند و بر همین اساس از آحاد ملت خواست اگر گزارش یا مستنداتی درباره تخلف فرد یا افرادی دارند، به دستگاه قضائی ارائه دهند.

رئیسی بر همین اساس متذکر شد: گفتن مسائل به افراد غیرمسئول به‎جای اعلام آنها به دستگاه قضا و ایجاد سوءظن یا انگشت اتهام به‌سوی کسانی نشانه رفتن که مردم آنها را به‌عنوان فردی صالح می‌شناسند، حتماً نظام دادرسی را دچار اخلال می‎کند و هیچ دردی را دوا نمی‎کند.

رئیس قوه قضائیه، طرح اتهامات و شایعات در فضای حقیقی و مجازی را کاری غیرشرعی و غیراخلاقی برشمرد و تصریح کرد: پرونده‎هایی که در دادگاه‎ها مطرح می‎شوند، بر اساس یک سیر حقوقی و قانونی شکل می‎گیرند و هر اقدامی خارج از این چارچوب، حتماً به دادرسی عادلانه آسیب خواهد زد.

* دولت متولی قیمت‎گذاری و کنترل بازار است

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش راجع به وضعیت بازار و قیمت‎ها گفت: تسعیر، قیمت‎گذاری و کنترل بازار وظیفه دولت‎هاست و مسئولان اجرایی باید با انجام وظایف خود در این زمینه، نگرانی مردم خصوصاً اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه را برطرف کنند.

* تماس با جهانگیری برای ساماندهی وضعیت بازار

رئیس قوه قضائیه با اشاره به گزارشات دریافتی درباره افزایش قیمت‎ها از شهرهای مختلف و گفتگوی خود با معاون اول رئیس جمهور در این زمینه، از مقامات دولتی خواست که برای ساماندهی قیمت‎ها و کنترل بازار اقدامی فوری و جدی انجام دهند و تأکید کرد هر جا لازم باشد، دستگاه قضایی نیز آماده همکاری با مسئولان اجرایی است.

رئیسی با یادآوری آشفته‎بازار مسکن ابراز کرد: وضعیت مسکن به‌ویژه برای مستأجران و اقشار کم‌درآمد غیر قابل تحمل است و باید با اجرای فوری سازوکارهایی همچون اخذ مالیات از خانه‎های خالی که بعد از 4 سال تصویب قانون هنوز اجرایی نشده، بازار مسکن سامان یابد.

* هجوم نقدینگی بازار مسکن را ملتهب کرده است

رئیس قوه قضائیه حرکت لجام‌گسیخته نقدینگی به‌سوی بازار مسکن را از عوامل بروز نابسامانی در این بازار عنوان کرد و گفت که اقتصاددانان پیش از این پیش‌بینی کرده و هشدار داده بودند که اگر نقدینگی به‌سمت تولید نرود، وارد بازار هر کالایی شود، موجب التهاب می‎شود.

* رئیس‌جمهور بی‎خرد آمریکا نمی‎تواند فریاد حق‎خواهانه مردم را خاموش کند

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به اعتراضات مردمی علیه نژادپرستی و بی‎عدالتی در آمریکا و اروپا اشاره کرد و آن را نتیجه ظلم تاریخی سردمداران غرب به ملت‎ها و خصوصاً رنگین‎پوستان دانست و گفت: خشم مردم آمریکا و اروپا علیه ظلم و بی‌عدالتی مقطعی نیست و نمی‎توان با اقدامات جنایت‎بار پلیسی و امنیتی آن را سرکوب کرد.

رئیس قوه قضائیه ریشه این اعتراضات را ناکارآمدی و مفاسد ناشی از حاکمیت نظام لیبرال دموکراسی دانست و افزود: مردم آمریکا و اروپا با به‌زیرکشیدن نمادهای برده‎داری خواهان اجرای عدالت و پایان دادن به ظلم و تبعیض هستند اما رئیس‌جمهور بی‎خرد آمریکا با توسل به زور و نیروهای قهریه به‎دنبال سرکوب آنهاست.

رئیسی با دعوت از حقوقدانان و انسان‎های آزادی‌خواه برای حمایت از حرکت حق‎خواهانه مردم آمریکا و اروپا در برابر نظام سلطه، خاطرنشان کرد: یقین داریم این حرکت به فنای ظلم منجر خواهد شد و حتماً ظلم پایداری ندارد و ظالم خواهد رفت.

* حضور مسئولان جدید در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه

در این جلسه حجت‎الاسلام مظفری به‎عنوان معاون قضائی جدید قوه قضائیه، آقای رحیمی به‎عنوان معاون جدید منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه، آقای حاجی‎محمدی به‎عنوان رئیس جدید سازمان زندان‎ها و حجت‎الاسلام صادقی به‎عنوان رئیس جدید شوراهای حل اختلاف حضور داشتند.

* گزارشی درباره میزان رضایت‎مندی مردم از دستگاه قضا: 70درصد رضایت نسبی دارند

در این نشست دکتر زارع‎پور رئیس مرکز آمار و فنّاوری اطلاعات قوه قضائیه از راه‎اندازی سامانه نظرسنجی از مراجعه‎کنندگان به محاکم قضائی خبر داد و اضافه کرد: در مدت کوتاه راه‎اندازی این سامانه، برای 280 هزار نفر از مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی پیامک نظرسنجی ارسال شده که از این تعداد 12 هزار نفر در نظرسنجی شرکت کردند.

وی اظهار کرد: این نظرسنجی شامل 6 سؤال کلی بوده و بنا داریم در 4 مرحله دادسرا، جلسه رسیدگی، صدور حکم و اجرای احکام از مراجعه‎کنندگان نسبت به میزان رضایتمندی آنها نظرسنجی صورت پذیرد.

دکتر زارع‎پور گفت: در نظرسنجی اخیر به‎صورت میانگین 70 درصد مراجعین از عملکرد همکاران قضا رضایت نسبی داشته‌اند که 40 تا 45 درصد آنها رضایتمندی خود را زیاد و خیلی زیاد اعلام کردند.

* کشف و انهدام باند سازماندهی شاهدین دروغین

حجت‎الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز به شناسایی و دستگیری یک باند سازماندهی شاهدان دروغین در استان گیلان اشاره کرد و گفت: این افراد با اجاره چند مغازه در اطراف دادگستری استان گیلان تحت‎پوشش ارائه خدمات کامپیوتری اقدام به سازماندهی شهود دروغین برای حضور در دادگاه‎ها کرده بودند که در مواردی موجب هتک آبرو و تضییع حقوق طرفین دعوای پرونده‎ها شده بود که با اقدامات صورت‎گرفته، 19 نفر در این زمینه در دو مرحله دستگیر شدند.

* تولید 200هزار محتوا درباره دستگاه قضا در فضای مجازی ظرف 4 ماه

وی همچنین به گزارشی از بررسی محتوای تولیدشده در فضای مجازی در بازه زمانی اسفند 98 تا خرداد 99 اشاره کرده افزود: در این بازه زمانی قریب 200 هزار محتوا در فضای مجازی با موضوع قوه قضائیه منتشر شده که 54 هزار مورد از آن اظهارات فردی بوده و جهت‎گیری کلی محتوای تولیدشده، رویکرد مثبت و استقبال از دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد را شامل شده است.

به‌گفته رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه، بخش مهمی از کاربران فضای مجازی نیز خواهان کشف و تلاش برای اصلاح فرایندهای فسادزا در کشور توسط دستگاه قضائی شده‎اند.

* تلاش برای تبدیل زندان به آموزشگاه نیکی‎ها

در ادامه جلسه، حاجی‎محمدی رئیس جدید سازمان زندان‎ها با اشاره به سیره شهید لاجوردی در اداره زندان‎ها به قرائت بخش‎هایی از فرامین رهبر معظم انقلاب درباره زندان‎ها پرداخت و این فرمایشات را «مانیفست عملیاتی دوره جدید مدیریت سازمان زندان‎ها» عنوان کرد.

وی تصریح کرد: اصلاح وضعیت زندان‎ها نیازمند اقدام فوری است که بر این اساس کارگروه تخصصی از نزدیک به 100 نفر از نخبگان، اعم از مدیران سازمان زندان‎ها و حقوقدانان تشکیل شده است و آنان مورد مصاحبه قرار گرفته‎اند تا چالش‎های این سازمان و رسیدن به راهکارهای عملیاتی برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه زندان‎ها شناسایی و برای اجرای آنها برنامه‌ریزی شود.

حاجی‎محمدی تحوّل در این حوزه را منوط به کار جهادی شبانه‌روزی و عالمانه دانست.

رئیسی نیز با اشاره به حضور آقای حاجی‎محمدی در مسئولیت جدیدش در سازمان زندان‎ها، گفت: آنچه ایشان از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره سازمان زندان‎ها قرائت کرد، همان چیزی است که زندان‎ها باید به آن تبدیل شوند؛ چرا که کَلامُ الاِمام، اِمامُ الکَلام. زندان باید مبدل به آموزشگاه نیکی‎ها شود و شما که هم جوان و هم در مسئولیت‎های گذشته خوش‎سابقه هستید، ان‌شاءالله با کمک از ارواح طیبه شهدا و شهید لاجوردی این هدف را محقق کنید.

* گزارش دادستان تهران از آخرین وضعیت تحقیق و تفحص‎های مجلس

آقای القاصی‎مهر دادستان تهران که در جلسه گذشته شورای‌عالی قوه قضائیه از سوی آیت‎الله رئیسی مأمور رسیدگی به گزارش‌های تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی شده بود، در نشست امروز گزارشی از روند رسیدگی به 29 پرونده تحقیق و تفحص مجلس که به دستگاه قضا ارجاع شده بودند ارائه کرد.

وی با ابراز مفتوح بودن تعداد قابل‌توجهی از گزارش‌های مذکور توضیح داد: مشکل قابل‌توجهی که در پرونده‎های تحقیق و تفحص ارجاعی به قوه به چشم می‌خورد و مانع رسیدگی و صدور حکم قطعی برای آنها می‌شود، کلی بودن گزارش‌ها، ضمیمه‎نشدن مستندات کافی، عدم پیگیری جدی از طرف نمایندگان معرفی‌شده و تأخیر در ارائه این گزارش‌ها بوده است.

رئیسی در واکنش به این گزارش به دادستان تهران مأموریت داد ضمن مکاتبه با مجلس و درخواست برای ارائه مستندات تکمیلی گزارش‌های ارجاعی به دستگاه قضا، زمینه را برای رسیدگی قطعی و روشن به این گزارش‌ها فراهم نماید.

* انهدام شبکه فساد در شهرداری پردیس

دادستان تهران در بخش دیگری از گزارش خود از رسیدگی به پرونده فساد تشکیلاتی در شهرداری و شورای شهر پردیس خبر داد و گفت که در این پرونده شهردار فعلی و سابق پردیس و همچنین تمام اعضای فعلی و سابق شورای این شهر بازداشت شده‎اند.

القاصی‎مهر ادامه داد: با بررسی اقدامات مجرمانه متهمان از سال 91 تا 97، مشخص شد که تبانی در معاملات، رشاء و ارتشاء به‌صورت گسترده در این مجموعه رواج داشته و اکثر قراردادها با پیمانکاران با زدوبند منعقد شده است.

وی برخورد با این شبکه فساد در شهر پردیس را در افزایش اعتماد عمومی به روند مبارزه با فساد بسیار مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: پرونده مشابهی در شهرداری لواسان تشکیل شده است و تعدادی از متهمین این پرونده در بازداشت به‌سر می‎برند و بسیاری از اموال آنها که با زدوبند و رشوه به دست آمده است، شناسایی و توقیف شده‎اند.

* ماجرای یک دستور موقت برای جلوگیری از تخریب ملک غیرقانونی در لواسان

حجت‎الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری نیز طی سخنانی راجع به صدور دستور موقت لغو تخریب یکی از املاک در منطقه لواسان که به‎صورت غیرقانونی بنا شده است، گفت: پیش از این دیوان عدالت اداری حکم کمیسیون ماده 100 مبنی بر تخریب یکی از پلاک‎های این بنا را تأیید کرده بود که صاحب پلاکی دیگر از این بنا در شعبه‎ای دیگر از دیوان اقدام کرده و خواهان لغو موقت دستور تخریب شده بود که به‎دلیل عدم اطلاع قاضی از حکم قبلی، دستور موقت صادر شد اما صبح امروز و با توجه به رأی وحدت رویه صادرشده در دیوان عدالت مبنی بر رسیدگی به پرونده همه پلاک‎های یک واحد ساختمانی توسط یک شعبه، دستور لغو موقت تخریب ابطال شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید